Svet 17. januára 2019 (HSP/Foto: Screenshot Sputnik)

Semená plodín, ktoré na odvrátenú stranu Mesiaca odviezla čínska sonda Chang’e-4, by boli úplne niečím prvým, čo by kedy vyrástlo po ujatí sa v pôde na Mesiaci, uviedli čínski vedci k experimentu dúfajúc, že sa to aspoň v jednom prípade aj vydarí

Odvrátená strana Mesiaca

Čínska agentúra Xinhua informovala, že prvé mäkké pristátie na odvrátenej strane Mesiaca prináša čínska misia Chang’e-4 so sebou aj prvý minibiosférový experiment.

Sonda Chang’e-4 niesla semená bavlníka, repky, zemiakov a rastliny nazvanej arábkovka, tiež vajíčka mušky drozofily a niektoré druhy droždia, čo pripravil vedecký tím z univerzity v meste Čchung-čching na juhozápade Číny, aby sa na Mesiaci pokúsili vytvoriť jednoduchú minibiosféru.

Obrázky poslané späť na Zem ukázali, že na bavlníkovom semienku sa už objavili klíčky a pri ostatných rastlinách nič, možno neskôr.

Vesmírny portál Space píše, že astronauti sa zatiaľ pokúšali pravidelne pestovať rastliny na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, aby študovali zmeny v mikrogravitácii. No priamo na Mesiaci ešte nikto nič nevysadil.

Najbližšie k tomu mala pozemská vegetácia v roku 1971, kedy misia Apollo 14 a astronaut Stuart Roosa priniesli počas obehu okolo Mesiaca so sebou stovky semien stromov, ktoré boli neskôr vysadené na Zemi ako “mesačné stromy”.

Jedine bavlníková rastlinka, ktorá vzišla z čínskych semien na Mesiaci, vyzerá dosť podobne ako sadenice v kontrolnom zariadení vytvorenom vedcami na Zemi.

Kapsula Chang’e 4 a jej semená boli uložené do vnútra mesačného krátera Von Kármán. V rámci misie bol spustený aj rover Yutu 2 na preskúmanie okolia, ktoré pokrýva dlhá studená noc, keďže na Mesiaci trvá každý deň a každá noc približne pozemské dva týždne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj