Peking 27. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pxhere)

V čínskej provincii Šantung ochranka zastavila karanténneho votrelca technikami kungfu. Informuje o tom Daily Mail. Obyvatelia jednej z dedín provincie Šan-tung, ktorí sú vydesení z epidémie koronavírusu COVID-19, sa rozhodli zatvoriť svoju obec. Na vjazdoch do dediny stoja dobrovoľní strážcovia, ktorí nikoho nepúšťajú ani dnu, ani von. Týmto spôsobom chcú občania zabrániť šíreniu infekcie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Narušiť karanténu chcel jeden z miestnych občanov, ktorý sa vracal do dediny z inej obce.

Video ukazuje, že pracovník komunity a jeho kolega stoja za červenou stuhou natiahnutou cez celú šírku cesty a bránia votrelcom vo vstupe. Muž prichádza na svojom malom elektrickom bicykli a snaží sa prekonať blokádu. Cyklista hovorí: Len na chvíľu. Chcem sa ísť pozrieť domov.

Dedinčan je veľmi prekvapený, keď strážnik začne kričať a vykoná salto vzad, po ktorom nasleduje kop.

Strážnik pokračuje v kungfu pohyboch, zatiaľ čo zastrašený dedinčan sa vracia na bicykel a v zhone odchádza.

Epidémia vírusovej pneumónie

Koncom decembra čínske úrady informovali o vypuknutí zápalu pľúc neznámeho pôvodu v husto obývanom Wuchane (provincia Chupej). Odborníci zistili, že pôvodcom ochorenia sa stal nový typ koronavírusu 2019nCoV, ktorý sa prenáša z človeka na človeka.

Medzi príznaky patrí horúčka, kašeľ, dýchavičnosť. Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wuchan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú v neskorých štádiách ochorenia, na začiatku môže ísť o atypický vývoj pneumónie. Po vyšetrení novo nakazených sa zistilo, že prvými príznakmi koronavírusu môžu byť hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou, bolesti hlavy a vo vzácnejších prípadoch aj tlak na hrudi.

Uvádza sa, že hlavnými spôsobmi prenosu tohto vírusu kvapôčkový a kontaktný. Je špecifikované, že vírus je prenášaný prostredníctvom blízkeho kontaktu. Štátny výbor pre zdravotníctvo ČĽR skôr zistil, že v relatívne uzavretom priestore môže byť prenášaný aerosólom vo vysokých koncentráciách. Vírusmôže byť tiež prenášaný fekáliami.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Počet nakazených totiž presiahol úroveň ochorenia pri epidémii SARS, ktorá vypukla v roku 2003. WHO globálny stav zdravotnej núdze vyhlásila ešte len šiestykrát v histórii. Niektoré krajiny už prijímajú rôzne opatrenia vyhlasujú zvláštny stav, uzatvárajú hranice, rušia lety a nevydávajú víza.

Podľa posledných správ prekročil počet potvrdených prípadov nákazy po celom svete 81 007 ľudí, zomrelo cez 2 765 nakazených.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj