Šanghaj 12. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Australasian Antarctic Expedition/Footloose Fotography-Andrew Peacock)

Prvý čínsky ľadoborec vlastnej výroby Süe-lung 2 (Snežný drak) v lodnom doku v Šanghaji oficiálne odovzdali Čínskemu centru polárnych výskumov, v blízkej dobe sa vydá na prvú polárnu expedíciu. Informácie sú uvedené v správe výboru pre vedu a techniku ​​Šanghaja

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Stavba prvého čínskeho ľadoborca ​​sa začala v roku 2016. Vtedy sa uvádzalo, že rozpočet na nový ľadoborec predstavuje asi 153 miliónov dolárov, samotná stavba mala trvať okolo dvoch rokov.

Dodnes Čína mala iba jedno vedecko-výskumné plavidlo ľadovej triedy Snežný drak, ktoré postavili na Ukrajine v roku 1993 v Chersonskom lodnom závode, Čína ho kúpila v roku 1994.

Uvádza sa, že Snežný drak 2 je o niečo menší ako loď postavená na Ukrajine, dĺžka čínskej lode je 122,5 metrov, šírka 22,3 metra. Ponor lode s výtlakom 13,9 ton je 7,85 metrov. Posádku tvorí 90 ľudí. Ľadoborec dokáže vyvinúť rýchlosť 12-15 uzlov. Snežný drak 2 dokáže rozbíjať ľad s hrúbkou 1,5 metra ako nosovou, tak i zadnou časťou, v tomto prípade bude rýchlosť dosahovať 2-3 uzlov.

V najbližšej dobe sa loď vydá na testovaciu plavbu, pri ktorej vedci skontrolujú funkčnosť všetkých systémov a vykonajú potrebné úpravy. Až potom sa obaja Snežní draci vydajú na 36. čínsku antarktickú expedíciu. V porovnaní so svojím starším druhom má Snežný drak 2 väčší výkon a lepšie schopnosti na rozbíjanie ľadu, sú na ňom nainštalované predné vedecké aparáty, ale jeho nosnosť je nižšia.

Najväčší ľadoborec má Rusko

Na konci mája v Petrohrade spustili na vodu nový univerzálny sériový atómový ľadoborec Ural projektu 22220.

Kostru atómovej lode posvätil kňaz. Následne, riaditeľka Centrálnej banky RF Elvira Nabiullinová požehnala ľadoborec tým, že o neho rozbila fľašu krymského šampanského. Potom zamestnanci továrne odrezali, takzvaný zadržiavač, ktorý držal kostru lode a Ural za potlesku tisícov zhromaždených spustili do vody rieky Nevy. Musia ho však ešte dostavať.

Dĺžka ľadoborca ​​Ural je 173 metrov, šírka 34 metrov výška 52 metrov. Atómová loď je schopná rozrážať ľad s hrúbkou až troch metrov. Predpokladá sa, že loď bude slúžiť minimálne 40 rokov.

Univerzálne atómové ľadoborce projektu 22220 sa stanú najväčšími a najvýkonnejšími vo svete. Ich výtlak je 33,5 tisíce ton. Ľadoborce ​​budú zabezpečovať plavbu plavidiel so surovinami z nálezísk Jamalského a Gydského polostrova, a tiež zo šelfu Karského mora na trhy ázijsko-tichomorského regiónu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj