Peking 14. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)

Čínski vedci prvýkrát použili úpravu genetických kmeňových buniek na liečbu pacienta s AIDS a leukémiou. Do štúdie boli zapojení pracovníci zo strediska pre biologické vedy na Pekinskej univerzite, piateho zdravotníckeho centra v hlavnej vojenskej nemocnici Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády a nemocnice Yuan na Metropolitnej lekárskej univerzite.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Pomocou technológie CRISPR sme transplantovali hematopoetické kmeňové bunky s oddeleným génom CCR5 a progenitorovými bunkami (HSPC) pacientovi s infekciou HIV-1 a akútnou lymfoblastickou leukémiou. Akútna lymfoblastická leukémia bola v úplnej remisii s úplným darcovským chimérizmom a darcovské bunky s oddeleným CCR5 naďalej existovali po dobu 19 mesiacov bez negatívnych účinkov spojených s editáciou génu,” uviedli vedci v článku v časopise New England Journal of Medicine.

V novembri minulého roka šokoval čínsky vedec Che Tien-kčuej svetovú komunitu ohlásením narodenia detí, ktorých DNA bola upravená tak, aby ich telo bolo rezistentné voči HIV. Bol ostro kritizovaný svojimi kolegami a aj úradmi. Štátny výbor ČĽR pre zdravie a plánované pôrodníctvo okamžite začal vyšetrovanie tejto záležitosti. Skupina, vyšetrujúca vysoko sledovaný prípad, uviedla, že konal nezávisle, zo svojich vlastných prostriedkov, a jeho experimenty vážne porušujú zákony ČĽR, za ktoré bude zodpovedný.

Zlatý slávik Karel Gott trpí akútnou leukémiou. Uzdraví sa?

Populárny český spevák Karel Gott trpí akútnou leukémiou a podstupuje ambulantnú liečbu vo Všeobecnej nemocnici v Prahe. Spevák to uviedol štvrtkovému denníku Blesk. Gott so zdravotnými problémami bojuje od roku 2016, ale už vtedy uviedol, že ani po ťažkej chorobe sa nebude lúčiť s hudobnou kariérou.

Osemdesiatročný Karel Gott teraz sám priznal, že trpí myeloidnou leukémiou. “Pred štyrmi rokmi som pre agresívny nádor podstúpil veľmi intenzívnu liečbu, ktorá viedla k jeho úplnému vymiznutiu. Zhruba pred rokom a pol sa u mňa objavila porucha krvotvorby v podobe myelodysplastického syndrómu,” uviedol spevák Blesku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj