Peking 31. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vitaliy Ankov)

Čína je pripravená zintenzívniť spoluprácu s Ruskom pri riešení krízy vo Venezuele, uviedol vo štvrtok čínsky zástupca ministra zahraničia Zhang Hanhui

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

“Čo sa týka venezuelskej otázky, Čína a Rusko majú podobné pozície. Udržujeme stály kontakt s Venezuelou. Sme proti cudzím zásahom do vnútorných záležitostí Venezuely. Čínska strana je pripravená posilniť mnohostrannú spoluprácu a koordináciu venezuelskej otázky s Ruskom …,” oznámil Zhang Hanhui na briefingu, keď odpovedal na otázku, či bude táto otázka vyzdvihnutá počas nadchádzajúcej štátnej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Ruskej federácii na začiatku júna.

Vyjadril tiež ochotu čínskej strany brániť spoločne s Ruskom medzinárodnú spravodlivosť, zásady ústavy OSN, suverenitu a nezávislosť Venezuely, a tiež udržať mier a stabilitu v regióne a povzbudiť Venezuelu, aby sa čo najskôr vrátila na normálnu cestu rozvoja.

Paul Craig Roberts, bývalý asistent ministra financií USA v čase úradovania prezidenta Ronalda Reagana, sa predtým tvrdo pustil do americkej politiky vo Venezuele. Podľa neho si chce Washington túto juhoamerickú krajinu podmaniť a zruinovať ju. Uviedol však, že ak Rusko a Čína vyšlú do krajiny svojich vojakov, zachráni pred americkým impériom nielen ju, ale aj mnoho ďalších krajín.

Pokus o štátny prevrat vo Venezuele

Dňa 30. apríla sa venezuelská opozícia pokúsila o štátny prevrat. Jej líder Juan Guaidó a jeho stúpenci sa zišli v Caracase pred vojenskou základňou Carlota a vyzvali armádu a ľud k zvrhnutiu zákonného prezidenta Nicolasa Madura.

Hlava štátu a minister obrany vyhlásili, že ozbrojené sily zostávajú verné legitímne moci. Pokus o štátny prevrat bol neúspešný a okamžite sa začalo jeho vyšetrovanie.

V januári krajinu zasiahla vlna protestných akcií proti Madurovi. Predseda parlamentu Juan Guaidó sa vtedy sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Tento krok schválili USA a niektoré iné krajiny. Madura ako legitímneho a úradujúceho prezidenta Venezuely podporilo Rusko a mnoho iných krajín, ako napr. Mexiko, Čína, Turecko a Indonézia. V Moskve označili “prezidentský status” Guaidóa za neplatný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj