Washington 9. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Hlavným tromfom Pekingu v konfrontácii s Washingtonom po ďalšej eskalácii obchodnej vojny a po rozhodnutí čínskej strany oslabiť jüan sa stáva americký štátny dlh. Píše o tom CNN

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Čína je hlavným zahraničným veriteľom USA. Peking drží americké štátne obligácie v sume 1,1 trilióna dolárov. Ak sa Čína rozhodne túto skutočnosť využiť a ak začne predávať americký štátny dlh, môže táto skutočnosť viesť k prudkému poklesu ceny štátnych cenných papierov, a teda aj k rastu ich výnosnosti kvôli riskantnosti aktíva. V dôsledku toho sa cena na obsluhu štátneho dlhu pre USA prudko zvýši.

Výnosnosť štátnych obligácií medzitým ovplyvňuje cenu komerčných a spotrebných úverov. Preto eventuálne opatrenia Pekingu ovplyvnia tiež korporatívne obligácie, ceny hypoték a automobilových úverov v USA, čo bude mať negatívny vplyv na tempo rastu americkej ekonomiky.

“Je ale rad vážnych dôvodov, prečo to Čína pravdepodobne neurobí. Po prvé, to jednoducho nemusí mať očakávaný výsledok. Po druhé, to môže uškodiť čínskej ekonomike,” píše CNN.

Podobný krok povedie k posilneniu jüanu, čo pre Čínu nebude výhodné. Tá v poslednom týždni oslabuje svoju národnú menu, aby tým vyvíjala nátlak na USA a zvýhodnila svojich výrobcov v podobe lacnejšieho tovaru, ako u konkurentov.

Čínska národná banka znížila v tomto týždni kurz národnej meny voči doláru na minimálnu hodnotu od roku 2008. Potom USA obvinili Čínu z menových manipulácií a pohrozili, že sa obrátia na Medzinárodný menový fond. Medzitým vyjadril americký prezident Donald Trump 8. augusta znepokojenie upevnením kurzu dolára, čo podľa jeho slov ovplyvňuje záporne konkurencieschopnosti amerických spoločností.

Predtým The National Interest varoval pred vyhrotením obchodnej vojny s Čínou. Trump zasadzuje  ekonomike USA ťažké rany, z ktorých sa len ťažko uzdraví, a ktoré môžu vyvolať v krajine novú Veľkú depresiu.

Podľa názoru časopisu, USA mienia, rovnako ako v roku 1929, staviť po 90 rokoch na toxickú zmes z nacionalizmu, ktorá ťažko zasiahla amerických farmárov.

“Krátkozraké impulzy Trumpa” môžu skutočne urobiť z Číny miesto strategického súpera ozajstného nepriateľa. “Lenže niekoľko desaťročí po skončení prvej studenej vojny nepotrebuje Amerika druhú. Úplne naopak. Ekonomický konflikt s Čínou, nehovoriac o vojenskom, sa nezlučuje s naozajstnými národnými záujmami USA,” zdôrazňuje The National Interest.

USA už zažili podobnú situáciu. Nebezpečné následky jedovatej zmesi nacionalizmu sú hlavné lekcie z tridsiatych rokov minulého storočia a určite nie je dobré to opakovať. Po burzovom krachu v októbri 1929 zvýšili tarify, čo malo podporiť amerických farmárov, ale iba to zhoršilo celkovú situáciu. USA potom podnikli sériu opatrení v duchu “priveď na mizinu suseda”, najmä sa pokúsili o devalváciu meny po celom svete.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj