Praha 8. septembra 2019  (HSP/sputnik.cz/Foto:TASR-František Iván)

Podnikateľ Jiří Hlavenka sa dňa siedmeho septembra na svojom Facebooku podelil o svoj nápad, ako zvýšiť pôrodnosť v Česku. V poste uviedol aj tvrdenia výskumníkov vypovedajúce o tom, že čím viac matiek pracuje, tým viac detí sa rodí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vo svojom facebookovom príspevku sa Hlavenka zaoberá myšlienkami, ako zlepšiť situáciu s nízkou pôrodnosťou v Českej republike. Ako príklad uvádza Francúzsku. V danej krajine je totiž pôrodnosť okolo 2.0 dieťaťa na ženu a dokonca možno už aj viac. A to na tom Francúzsko bolo kedysi podobne ako Česko.

Hlavenka poukázal tiež na to, že vo Francúzsku navyše majú na postoch ministra pre rovnosť pohlaví, ministra pre solidaritu a zdravie, ministra pre oblasť práce samé ženy, zatiaľ čo v Česku a na Slovensku tieto pozície zastávajú muži.

Hlavenka okrem iného zdôraznil, že vo Francúzsku dospeli k zaujímavej záveru, že “čím viac žien pracuje, tým viac rodia detí”. Podľa Hlavenka ženy v súčasnosti chcú skĺbiť kariéru s materstvom.

“Ide to? Ide: skrátené a čiastočné úväzky v takej podobe, aby matka nemusela prakticky vôbec vypadnúť z práce, ktorú robí, skorá a hlavne veľmi kvalitná inštitucionálna starostlivosti o deti, striedavá rodičovská dovolenka (s dieťaťom je doma na striedačku otec a matka), rovnosť medzi oboma rodičmi, aby bolo z pohľadu rodinného rozpočtu v princípe jedno, kto je s dieťaťom doma, teda striedanie nevadí, “píše.

Hlavenka ďalej vysvetlil, že najmenšia pôrodnosť je v súčasnej dobe v konzervatívnych spoločnostiach ako je Grécko, Portugalsko alebo Bulharsko.

Babiš v Budapešti prehovoril o vymieranie Čechov a migrácii

Český premiér Andrej Babiš v Budapešti vystúpil so svojím prejavom na summite o demografii. V ňom oznámil, že dobrý štát možno poznať na základe toho, že sa jeho populácia zvyšuje aj bez migrácie.

Podľa Babiša sú demografické zmeny časovanou bombou a jej dôsledky by sa mali prejaviť za niekoľko desaťročí. Ďalej oznámil, že Česká republika má jedinečnú možnosť ukázať, že nielen ona, ale aj všetky štáty dokopy zo skupiny V4, teda strednej Európy, tvoria priestor, kde sa dobre žije. Dodal tiež, že sú tu najlepšie podmienky pre rodiny s deťmi.

Na konferencii takisto pripomenul, že pôrodnosť v Česku predstavuje 1,7 dieťaťa na ženu. Hoci nedosahuje na hranici prostej reprodukcie, ktorá je 2,1 dieťaťa na jednu ženu, je napriek tomu najvyššia z krajín V4.

Ďalej Babiš porovnal tému demografických zmien s otázkami zmeny klímy. Podľa neho nedosahuje téma týkajúca sa nízkej pôrodnosti tak veľkú popularitu, ako téma ohľadom klímy a to aj napriek tomu, že pre populáciu by mohli byť rovnako závažné.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj