Bratislava 25. júna 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Poslankyňa NR SR a odborníčka strany SaS na zdravotníctvo Jana Cigániková na sociálnej sieti informovala o očkovaní svojich dvoch detí pred letnou dovolenkovou sezónou. Toto rozhodnutie vraj dlho zvažovala, no nakoniec sa rozhodla pre vakcíny. Na druhej strane uvádza, že chápe aj rodičov, ktorí sa očkovania boja.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslankyňa Jana Cigániková (SaS)

Jana Cigániková napísala, že dala zaočkovať deti proti hepatitíde typu A. “Nikolas dostal poslednú dávku tej povinnej štvorvalentnej vakcíny. V lete nás čakajú ešte ďalšie dve nepovinné očkovania,” poznamenala.

Politička, ktorá dávnejšie uvažovala o poste ministerky zdravotníctva, dodala, že jej rozhodovanie vôbec nebolo jednoduché. “Predtým ako ma obviníte, že ich chcem zabiť, uvažujte. Každá mama ľúbi svoje deti najviac na svete. Aj ja. A preto chcem, aby boli čo najviac chránení. Rozdiel je len v tom, že ja verím odborníkom, ktorí tvrdia, že vakcína moje dieťa ochráni.

“Môj názor nebol vždy jednoznačný, preto som sa doslova hodiny rozprávala s rôznymi ľuďmi a pozerala si štúdie. Paradoxne finálnemu ustálenému názoru pomohli aj osobné útoky, obviňovania a nevedecké podklady zástancov antivax lobby.”

Podľa slov Cigánikovej, mnohí iní rodičia veria, že svoje deti uchránia, ak očkovať nebudú. “Aj keď je môj názor opačný, akceptujem to. Verím, že každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. A preto som presvedčená, že je dôležité o tejto téme viac diskutovať.”

“Na pôde parlamentu nevynímajúc, plošné zákazy a príkazy doteraz nič poriadne nevyriešili. Veď ak rodič verí, že chráni život svojho dieťaťa, môže byť výška aj forma pokuty za neočkovanie akákoľvek, nespraví to.”

Cigánikovej status rozvíril pomerne ostrú debatu medzi diskutujúcimi. Objavili sa aj radikálne názory, pričom jeden mladý diskutujúci uviedol, že štát by mal rodičom odoberať deti, v prípade, že svoje ratolesti nedajú zaočkovať. “Neverím tomu, že akonáhle sú tieto deti hrozbou pre verejné zdravie, mali by sme byť s očkovaniami liberálni. Buď bude zaočkované, alebo bude odobraté rodičom. Štát musí zaujať jasné a radikálne stanovisko,” uviedol Martin.

Iní poslankyni vyčítali to, že ľudí, ktorí majú zlé skúsenosti s očkovaním, prípadne rodičov detí postihnutých v dôsledku očkovania nazýva Cigániková “lobby”. “Lobby? Tých pár rodičov nazývate lobby? Vy, čo máte tím na marketing, poradcov, asistentov, právnikov nazývate tzv. antivax že je lobby? Vy, čo vám trollovia z PR agentúr z falošnými profilmi lajkujú statusy a robia komentáre? Chudákom rodičom s postihnutými deťmi po očkovaní vravíte lobby?”, napísal Branislav.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj