Moskva 14. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Lotyšský občan tmavej pleti Beness Aijo, prezývaný aj Čierny Lenin, je po krátkom zadržaní políciou v Archangeľskej oblasti na severe Ruska už na slobode. Ide o 40-ročného muža, na ktorého medzinárodná organizácia Interpol vydala zatykač pre aktívnu účasť v bojoch na východe Ukrajiny

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa svojich priaznivcov sa Beness Aijo vydal do Moskvy, kde má v úmysle požiadať o politický azyl, informoval v noci na piatok spravodajský portál Novaja gazeta.

Agentúra Regnum v deň jeho zadržania informovala, že Beness Aijo prišiel do Archangeľskej oblasti s cieľom podporiť obyvateľov dediny Šijes a okolia protestujúcich proti výstavbe veľkej skládky odpadu privezeného z iných regiónov.

Podľa Novej gazety Benessa Aijoa po odchode zo Šijesu v utorok zadržali pri dedine Urdom a vzali do väzby v meste Jarensk. Médiá následne uviedli, že dôvod zadržania nesúvisel s protestmi proti skládke, ale „s Benessovou minulosťou“.

Tento prívrženec národného boľševizmu strávil v nedávnej minulosti niekoľko mesiacov na východnej Ukrajine a zapojil sa tam do bojov na strane proruských separatistov.

Ukrajina i Lotyšsko žiadali o jeho vydanie na trestné stíhanie.

Beness Aijo má lotyšské občianstvo, ale vyhlasuje sa aj za občana samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), kde bojoval pod velením Zachara Prilepina. Práve tam získal pre svoju tmavú farbu pleti – Benessov otec je Uganďan – prezývku „Čierny Lenin“.

V roku 2005 bol v Lotyšsku odsúdený za výzvy na zvrhnutie štátnej moci. Už pred vypuknutím konfliktu v Donbase bol na Ukrajine zadržaný tamojšou tajnou službou SBU a deportovaný do Rigy, kde mal žiť pod policajným dohľadom. Napriek tomu sa mu podarilo ujsť a opäť odcestovať na Ukrajinu.

Beness Aijo je od roku 1998 aktivistom ruskej Národnej boľševickej strany. Počas štúdia a pracovného pobytu v Británii sa stal aj členom Komunistickej strany Veľkej Británie (marxisticko-leninistickej) a Združenia priateľstva s Kóreou (v Spojenom kráľovstve). Aijo sa zúčastnil aj na mnohých akciách v rámci solidarity s Palestínčanmi.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj