Madrid 14. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Podľa španielskych vyšetrovateľov dvaja podozriví z februárového útoku na veľvyslanectvo KĽDR v Špenielsku sú spojení so spravodajskou službou USA. Informuje miestny denník El Pais

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) pózuje so severokórejským lídrom Kim Čong-unom

Vyšetrovatelia z Národného spravodajského strediska (CNI) informovali o prepojení útoku na severokórejské veľvyslanectvo v Madride z 22. februára na americkú spravodajskú agentúru CIA.

Zdroje denníku El Pais uviedli, že cieľom útoku bolo získať informácie o bývalom severokórejskom veľvyslancovi v Španielsku.

Minimálne dvaja z desiatich útočníkov boli identifikovaní a potvrdili sa ich kontakty s americkou spravodajskou agentúrou. CIA však tieto správy popiera, ale zdroje z prostredia španielskej vlády podľa denníka tvrdia, že reakcia americkej strany na prepojenie útočníkov so CIA bola „nepresvedčivá“.

Ak sa dokáže, že CIA naozaj stála za útokom, mohlo by to viesť k diplomatickému sporu medzi Madridom a Washingtonom. Vládne zdroje hovoria, že by bolo „neprijateľné,“ ak by sa preukázali takéto “opatrenia” zo strany spojenca.

Nielenže by to znamenalo, že americká agentúra pôsobila na španielskej pôde bez toho, aby žiadala o autorizáciu alebo informovala úrady, bolo by to taktiež porušenie medzinárodných dohovorov, ktoré chránia diplomatické delegácie,” upozorňuje El Pais.

Navyše, na rozdiel od iných spravodajských činností – ako sú kybernetické útoky, ktoré sú charakterizované ich diskrétnosťou, bol útok na severokórejské veľvyslanectvo obzvlášť násilný.

Dňa 22. februára o 15:00 sa na veľvyslanectvo, ktoré sa nachádza severne od hlavného mesta v rezidenčnej štvrti Aravaca, vtrhlo 10 maskovaných mužov, údajne s atrapami zbraní.  Následne v objekte zadržiavali osem ľudí. Jednej žene sa ale podarilo utiecť oknom na druhom poschodí a jej výkriky o pomoc počul sused, ktorý kontaktoval políciu.

Po príchode policajných síl im muži otvoril dvere a povedali, že sa nič nedeje. O niekoľko minút neskôr z veľvyslanectva vyšli dve luxusné vozidlá s diplomatickými značkami, ktoré boli neskôr nájdené v Madride.

Spencerová: Sabotáž Trumpovho samitu s Kimom?

Česká novinárka Tereza Spencerová si myslí, že CIA bola do útoku zapojená kvôli tomu, že “podľa všetkého chceli získať informácie o jednom z hlavných severokórejských jadrových vyjednávačov Kimovi Hjuk-Čcholovi, ktorý bol veľvyslancom, v Madride než ho Španielsko v roku 2017 odvolalo.

“Nie je práve toto dôvod, prečo o týždeň neskôr samit Trump-Kim v Hanoji skončil krachom?” Položila otázku Spencerová.

“A ak áno, kto útok na zvrchovanom území cudzieho štátu v tretej krajine asi tak v tom Washingtone nariadil? A kto chcel prípadne sabotovať Trumpovu cestu k diplomatickému úspechu a Nobelovej cene za mier?” pýta sa Spencerová a na záver dodáva ešte jednú otázku: “Kto chcel strápniť Španielsko, že nedokáže ustrážiť bezpečnosť zahraničných ambasád?”


Zdroj