Sarajevo 17. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)

Chorvátske úrady v nedeľu popreli správu medzinárodnej iniciatívy, ktorá monitoruje násilie na hraniciach európskych štátov, že policajti nelegálne a často násilne vyháňajú migrantov späť do susednej Bosny a Hercegoviny. Chorvátske ministerstvo vnútra zverejnilo stanovisko v reakcii na video zverejnené skupinou Border Violence Monitoring (BVM), na ktorom je vidno ozbrojených chorvátskych policajtov, ako kričia na skupinu migrantov a vyvádzajú ich z lesa. BVM tvrdí, že má viacero takýchto záznamov z kamier skrytých pozdĺž hranice Chorvátska s Bosnou a Hercegovinou a videí od ľudí, ktorí by “z bezpečnostných dôvodov radi zostali anonymní”

Ilustračné foto

Zverejnené video podľa ministerstva vzniklo “priamo na hranici”, na mieste, kde nie sú žiadne oficiálne hraničné priechody. Policajti podľa rezortu migrantov nevyháňali, ale legálne ich “odstrašovali” od vstupu do Chorvátska. V minulosti podobné obvinenia odmietla aj polícia.

Migranti dúfajú, že sa dostanú do Chorvátska, ktoré je členskou krajinou Európskej únie, a odtiaľ ďalej do západnej Európy. Niekoľko tisíc ľudí zostáva v Bosne a Hercegovine, kde čakajú na takúto príležitosť. Ľudskoprávne skupiny však vyjadrili obavy, že pre kruté zimné počasie je kempovanie vonku pre migrantov nebezpečné.

Bosnianska horská záchranná služba v nedeľu večer informovala, že našla štyroch migrantov, ktorí sa v sobotu stratili v horskej pohraničnej oblasti. Životy dvoch z nich ohrozili vážne omrzliny. V nedeľu ráno zase záchranári našli v zasneženom regióne ďalších 20 migrantov, ktorí sa pokúšali dostať do Chorvátska.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj