Bratislava 14. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)

Politický analytik a líder politického hnutia Socialisti Eduard Chmelár vo svojom dnešnom príspevku približuje pozadie káuz lídra PS Michala Trubana. Komu drogové kauzy Trubana najviac vyhovujú? Chmelár upozorňuje na jedno meno a Robert Fico to nie je

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava Miroslav Beblavý a Michal Truban

Keď včera Denník N zverejnil ďalšie video o skúsenostiach Michala Trubana s drogami, začalo byť podľa Chmelára už aj tým naivnejším jasné, že tu ide o sústredený útok na predsedu PS.

Nejde však o útok, aký mal na mysli samotný líder progresívcov, keď na svojej sociálnej sieti napísal: “Útočia na nás, lebo sa nás boja.” Znamenalo by to totiž, že sa ho bojí aj Denník N, ktorý bol donedávna jeho “hlásnou trúbou”. “Pozoruhodná logika, úžasná komunikačná stratégia označiť každú vecnú kritiku za nenávisť, strach či závisť,” konštatuje analytik v svojom príspevku na sociálnej sieti.

Podľa Chmelár je tlak, na to aby Trubana odstúpil z funkcie, viac než evidentný. Čo je však už menej jasné, je zdroj tohto tlaku. “Prvoplánovo asi všetkým príde na um Fico. Lenže Robert Fico nie je liberálmi nijako ohrozený. Samozrejme, že si rád kopne a využije každú slabosť protivníka, toto on robiť vie.”

“Ale vynakladať toľko energie na diskreditáciu oponenta, s ktorým si navzájom nekradnú voličov, je takmer bezcenné,” myslí si Chmelár, podľa ktorého za tým nestojí ani líder OĽaNO Igor Matovič, keďže on koná viac impulzívne.

Tak teda kto? Podľa Chmelára je to Miroslav Beblavý.

Miroslav Beblavý totiž patrí k najskúsenejším politikom opozície a jeho najsilnejšou zbraňou sú intrigy. “Znalci pravicového prostredia vedia, že takto sa správal aj v predchádzajúcich stranách. Či už v SDKÚ alebo v Sieti, všade donášal na kolegov, vynášal informácie a využíval ich na kariérny postup.”

…keď Kaník prišiel o post ministra, ale Beblavý sa ním nestal

Na to, že Beblavý donášal na svojich kolegov upozornil pred pár rokmi aj poslanec Milan Krajniak. Ten v svojom blogu popísal ako Miroslav Beblavý, v čase keď pôsobil počas druhej Dzurindovej vlády (2002 – 2006) ako štátny tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, donášal na svojho šéfa, ktorým bol vtedy minister Ľudovít Kaník.

Ten totiž v roku 2005 čelil škandálu, kedy ako minister požiadal štátnu Slovenskú agentúru cestovného ruchu o dotáciu vo výške 22 miliónov Sk na vlastný hotel v Banskej Štiavnici. Po zverejnení tejto informácie Kaník nakoniec žiadosť stiahol a financoval rekonštrukciu z úveru.

Neskôr to už podľa slov Krajniaka vyzeralo, že Kaník tento škandál ustojí a na poste ministra zostane. Vtedy ale na neho začal žalovať jeho štátny tajomník Beblavý. Dokonca vypracoval aj materiál s názvom  “Podklad pre predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a podpredsedu vlády Ivana Mikloša ku kauze Minister Kaník a eurofondy zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch”.

Okrem Kaníka sa v ňom podľa informácií sústredil aj na povereného riaditeľa Sekcie riadenia Európskeho sociálneho fondu Jána Rudolfa. Kaník totiž vymenoval Rudolfa do funkcie aj napriek Beblavého nesúhlasu. 

Na záver materiálu Beblavý podľa slov Krajniaka uvádza:

“Vzhľadom na tieto fakty a z nich vyplývajúce závery nepovažujem za možné ďalej spolupracovať s ministrom Kaníkom ako jeho štátny tajomník, keďže došlo k narušeniu mojej základnej dôvery voči ministrovi, jeho charakteru a etike. Preto ponúkam svoju rezignáciu.”

“Premiér Dzurinda nechcel pred voľbami riskovať pokračovanie škandálu na ministerstve práce (Beblavého manželka bola šéfka Transparency International Slovensko), a preto Kaníka odvolal. Na jeho miesto však nevymenoval Beblavého, ale Ivetu Radičovú,” dodáva.

“V roku 2010 sa Miroslav Beblavý rozhodol kandidovať na poslanca NR SR na kandidátke SDKÚ. Spolu s ním kandidoval aj Ľudovít Kaník. A potom spolu sedeli aj v poslaneckom klube SDKÚ. V roku 2012 kandidoval Miroslav Beblavý opäť, na kandidátke SDKÚ bol na čísle 20. Ľudovít Kaník kandidoval ako číslo 18. A potom spolu opäť sedeli v poslaneckom klube SDKÚ,” upozornil Krajniak.

Sníva svoj sen o premiérskom kresle

No a teraz, kým sa sústreďuje pozornosť na Progresívne Slovensko, si len málokto podľa Chmelára všimol, ako sa z bezvýznamnej jednopercentnej strany Spolu – občianska demokracia stal rovnocenný partner rastúcich progresívcov, ktorý je zdanlivo lojálny svojmu predsedovi, no medzitým tíško sníva svoj sen o premiérskom kresle.

“Ak vás to zaujíma, potom mám pre vás správu, že dej bude ešte gradovať – vezmite si pukance a sledujte, ako tento mocenský zápas dopadne,” píše v závere Chmelár a dodáva, že Socialisti zotrvávajú na svojom stanovisku, že táto kauza už pridlho zamestnáva verejnosť a odvádza jej pozornosť od dôležitých problémov.

“Policajná správa o vzťahoch Kočnera so Smerom je stále závažnejšia ako Trubanove videá o drogách. A Trubanove hanlivé vyjadrenia o robotníkoch sú oveľa škandalóznejšie ako jeho priznanie o drogovej minulosti,” upozorňuje Chmelár.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj