Bratislava 9. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR-S. Písecký)

Chlapca s nádorom na mozgu, ktorého prípadom sa musela zaoberať aj ministerka zdravotníctva a kvôli ktorému odvolala aj hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre neurochirurgiu, podľa informácií televízie JOJ už operujú v Univerzitnej nemocnici v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Chlapca by potom mali previesť naspäť do Národného ústavu detských chorôb.

Lukášová matka včera potvrdila, že si želá, aby jej syna previezli do Univerzitnej nemocnice Bratislava, kde by ho odoperoval profesor Juraj Šteňo.

Národný ústav detských chorôb, ktorý mal chlapca v svojej starostlivosti, toto rozhodnutie rodiny pacienta rešpektoval.

Prípad Lukáša

Mladého chlapca operovali prvýkrát s nálezom na mozgu ešte v júli. Aj napriek tomu bola  potrebná jeho reoperácia. Šéf NÚDCH Ladislav Kužela trval na tom, že pracovníci ústavu postupovali pri zákroku správne, čo potvrdilo aj prestížne zahraničné pracovisko.

Rodičia však stratili k detským operatérom dôveru a o pomoc požiadali experta na neurochirurgiu, profesora Juraja Šteňa. Toho ale ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po medializácií prípadu odvolala z postu hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre neurochirurgiu.

Šéfka rezortu zdravotníctva totiž považuje “za hrubé porušenie lekárskej etiky”, aby sa na verejnosti ukazovali snímky mozgu dieťaťa.

“Nedovolím, aby sa toto v budúcnosti niekedy opakovalo,” prízvukovala s tým, že je absurdné, aby ako ministerka riešila túto situáciu. Dodala tiež, že neurochirurgia na Kramároch má zlé výsledky liečby (viac v článku).

Lekár si za svojimi vyjadreniami stojí

K prípadu sa stručne vyjadril aj neurochirurg Šteňa, ktorý na tlačovej konferencii uviedol, že v najbližších dňoch sa k celej situácii vyjadrí podrobne.

Vysvetlil, že rozhodnutie ministerky Kalavskej o jeho odvolaní z pozície odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu berie na vedomie. “Plne stojím za všetkými svojimi vyjadreniami. Žiadne etické princípy som dokázateľne neporušil.”

“Čo je však dnes najdôležitejšie je to, že konečne sa rozhodlo, že chlapec môže byť operovaný na našej klinike v Dérerovej nemocnici a to v režime, ktorý sa nám osvedčoval po dobu 25 rokov a to tak, že po operácii bude prevezený do detskej nemocnice. Nateraz sa spolu s tímom musíme sústrediť na to, aby sme zachránili život tohto vážne chorého chlapca,” uviedol v utorok Šteňa.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj