Bratislava 9. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Česká novinárka Tereza Spencerová vo svojom dnešnom komentári opisuje súčasné vzťahy medzi USA a Iránom. Podľa jej slov je Irán americkými sankciami zviazaný zo všetkých strán a začína to pomaly vyzerať akoby zmyslom celého bolo dotlačiť Teherán k tomu, aby zaútočil ako prvý

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“USA v posledných dňoch posilňujú svoje ozbrojené sily okolo Iránu, pričom argumentujú, že je to reakcia na chystaný iránsky vojenský útok proti USA, hoci aj niektorí americkí činitelia majú za to, že v tomto prípade jastrabi typu Bolton, hrozbu značne “prefukujú”,” píše v úvode svojho komentára Spencerová.

Podľa novinárky je snaha USA vyvinúť tlak na Irán dôvodom, prečo sa bude môcť USA obávať možného iránskeho útoku.

“Avšak, zvláštny predstaviteľ pre Irán, Bryan Hook tvrdí, že iránske rozhodnutie zmeniť prax týkajúcu sa jadrového programu porušuje “medzinárodné normy” a USA preto na Irán vyvinú “maximálny tlak”. Pritom, americký “maximálny tlak” je dôvodom, prečo USA hovorí o možnom iránskom útoku,” vysvetlila.

Práve zmeny v iránskom jadrovom programe boli vyvolané americkými sankciami, ktoré Teheránu zakázali predtým dohodnuté obohacovanie uránu v Rusku a predaj ťažkej vody cez Omán.

“Ak by USA svojimi sankciami nedonútila Irán, aby prestal dodržiavať aspoň časť “obamovskej “jadrovej dohody, ktorú ale Trump už pred rokom vypovedal, nič by sa asi nedialo a dohoda by za účasti Európy a Ruska platila ďalej,” píše Spencerová, podľa ktorej, by potom nebol dôvod k tlaku na Irán, ktorý teraz “hrozí útokom.”

USA pred pár dňami uvalili ďalšie sankcie a zakázali svetu nakupovať aj železo, oceľ, hliník a meď. “Čo je po rope asi druhá najvýznamnejšia časť iránskeho exportu a tvorí približne jeho desatinu. Nasledovať vraj podľa Trumpa budú ďalšie “akcie” a to vraj kým Irán zásadne nezmení svoje správanie,” upozorňuje novinárka.

Irán je v tejto dobe americkými sankciami zviazaný zo všetkých strán a tak nie je úplne jasné, akoby mohli ďalšie “akcie” Teheránu ešte ublížiť. “Navyše, keď sú definované na princípe choď tam, neviem kam, a prines to, neviem čo. Je zmyslom všetkého toho dotlačiť Teherán k tomu, aby zaútočil ako prvý, a potom rozpútať veľkú vojnu?”, pýta sa Spencerová.

Podľa novinárky je takáto ukážka amerického vnímania medzinárodnej politiky, nehovoriac o “medzinárodných normách”, v každom prípade “fascinujúca”.

“Mimochodom, Irán síce kvôli americkým sankciám oznámil odstúpenie od dvoch zo siedmich princípov jadrovej dohody, ale dal Európe 60 dní na to, aby si ujasnila, či pôjde s USA, alebo dodrží dohodu s Iránom; v takom prípade by Teherán začal dohodu dodržiavať znovu a v plnom znení,” dodáva na záver Spencerová.


Zdroj