Chcú s nimi jednať o mieri: Taliban potvrdil nadchádzajúce stretnutie so zástupcami USA v SAE

Kábul 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Afganské militantné hnutie Taliban potvrdilo, že jeho zástupcovia sa v pondelok v Spojených arabských emirátoch (SAE) stretnú s predstaviteľmi USA. Informovala o tom agentúra DPA

Ilustračné foto

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu neskoro večer uviedol, že na stretnutí sa zúčastnia aj delegáti zo Saudskej Arábie, Pakistanu a SAE.

Rozhovory sa budú konať po tom, ako sa v novembri v Katare stretli zástupcovia Talibanu s americkou delegáciou na vysokej úrovni, ktorú viedol osobitný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA pre zmierenie v Afganistane Zalmay Khalilzad.

Washington poveril svojho vyslanca Khalilzada preskúmaním možností nadviazania mierových rozhovorov s Talibanom.

Diplomatické snahy o ukončenie 17-ročnej afganskej vojny sa zintenzívnili, aj keď Taliban dosiaľ odmieta priame rokovania s vládou v Kábule, ktorú považuje za nelegitímnu, priblížila agentúra Reuters. Taliban označuje za hlavnú prekážku mieru prítomnosť zahraničných síl v Afganistane, hnutie sa však tiež vyjadrilo, že otázky ako vzájomné uznanie s afganskou vládou, ústavné zmeny a práva žien môžu byť predmetom rokovaní.

Predstavitelia vlády v Kábule sa nenachádzajú na zozname účastníkov nového stretnutia, ku ktorému sa zatiaľ nevyjadrili.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj