Londýn 1. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/PA-Jacob King)

Britský princ Charles si v pondelok pripomína 50. výročie udelenia oficiálneho titulu “princ z Walesu”. Titul dala svojmu najstaršiemu synovi a následníkovi trónu kráľovná Alžbeta II

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke princ Charles uprostred

Na pondelok nie sú plánované žiadne verejné podujatia na počesť Charlesovej investitúry, teda slávnostného obradu, ktorý sa konal 1. júla 1969 – kráľovná totiž usporiadala pri tejto príležitosti formálnu recepciu v Buckinghamskom paláci už v marci.

Na tejto udalosti v marci sa zúčastnila takisto Charlesova manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu, a tiež jeho synovia princ William a princ Harry, ako aj ich manželky Kate, vojvodkyňa z Cambridge, a Meghan, vojvodkyňa zo Sussexu.

Charlesovo oficiálne londýnske sídlo Clarence House zverejnilo v pondelok fotografie a históriu jeho vzťahov a prepojenia s Walesom, informovala tlačová agentúra DPA.

Mužskí dediči britského trónu sú obvykle držiteľmi titulu princ z Walesu už od 14. storočia.

Kráľ Eduard I. vymenoval svojho najstaršieho syna, neskoršieho Eduarda II., za prvého anglického princa z Walesu v roku 1307.

Princ Charles je v poradí prvým následníkom na britský trón, vystrieda svoju 93-ročnú matku. Alžbeta II. sa stala panovníčkou po smrti svojho otca kráľa Juraja VI. v roku 1952.

Charles sa stal princom z Walesu v roku 1958 a oficiálne mu jeho matka udelila titul na spomínanom obrade v roku 1969.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj