Islamabad 14. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Pakistanský premiér Imrán Chán varoval v stredu Indiu, že jeho krajina je pripravená odpovedať na akúkoľvek indickú agresiu v Kašmíre, pričom zdôraznil, že je načase dať Naí Dillí príučku. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke pakistanský premiér Imrán Chán

“Pakistanská armáda disponuje overenými informáciami, že plánujú (India) urobiť niečo v pakistanskom Kašmíre, avšak my sme schopní a pripravení dať tvrdú odpoveď,” vyhlásil Chán počas televízneho príhovoru z mesta Muzaffarabád – centra pakistanskej časti Kašmíru.

“Rozhodli sme sa, že v prípade, ak sa India dopustí akéhokoľvek narušenia, budeme bojovať až do konca. Nastal čas, dať vám (Indii) príučku,” dodal premiér.

Ako pripomína agentúra, ide o značnú eskaláciu rétoriky oproti minulému týždňu, keď predstavitelia pakistanskej vlády uviedli, že “vylučujú vojenské riešenie” vzniknutého konfliktu.

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru s názvom – Aksai Čin – ovláda napriek indickým nárokom Peking. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj