Teherán 23. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Office of the Iranian Supreme Leader)

Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí kritizoval v nedeľu zahraničné médiá, že sa snažili využiť výskyt nového koronavírusu v Iráne, aby odradili ľudí od hlasovania v parlamentných voľbách. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ajatolláh Alí Chameneí

„Táto negatívna propaganda sa začala pred niekoľkými mesiacmi a zväčšovala sa s blížiacimi sa voľbami… Pod zámienkou choroby a vírusu tieto médiá nevynechali najmenšiu príležitosť odradiť ľudí od hlasovania,“ uviedol Chameneí. Ajatolláh dodal, že nepriatelia Iránu „sú dokonca proti akýmkoľvek voľbám iránskeho ľudu“.

Iránci hlasovali v parlamentných voľbách v piatok – dva dni po tom, čo v krajine zaznamenali koronavírus.

Nízka volebná účasť sa očakávala, keďže úrady diskvalifikovali tisíce kandidátov, väčšinou umiernených a reformistov, poznamenala AFP. Na základe čiastkových výsledkov volieb sú na čele konzervatívci.

V Iráne v sobotu potvrdili ďalšie, v poradí už šieste úmrtie, ku ktorému došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 šíriacim sa z Číny.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v meste Wu-chan. Mimo Číny ho odvtedy zaznamenali vo viac ako 25 krajinách. Počet obetí v Číne prekročil 2400 ľudí a celkový počet infikovaných sa zvýšil na približne 77.000 osôb.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj