Bratislava 1. mája 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Demokracia v Českej republike sa vracia k svojmu ideálu spred 70 či 80 rokov – opäť sa kádruje a diskriminuje na základe národnosti a politického názoru. Šovinistický rozsudok je varovaním aj pre nás: ústavný súd obsadený fanatickými politrukmi liberalizmu by mohol byť konečnou pre slobodu a zdravý rozum aj u nás

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Po pripojení Krymu k Ruskej federácii v roku 2014 zaviedol ostravský hotel Brioni zaujímavú novinku: ruských návštevníkov ubytoval iba za podmienky, že podpíšu dokument, v ktorom odsúdia pripojenie Krymu k Rusku.

Keď tam prišla inšpektorka Českej obchodnej inšpekcie, udelila majiteľom hotela pokutu 50 tisíc českých korún (cca 2000 eur) za porušenie zákazu diskriminácie spotrebiteľov. Viacero súdov rôznych úrovní potom rozhodnutie inšpekcie zrušilo a opäť potvrdilo, až napokon Ústavný súd definitívne rozhodol, že zo strany hotela o diskrimináciu nešlo. V odôvodnení okrem iného konštatoval, že „slobodné podnikanie nie je iba cestou k zisku, ale aj priestorom na sebarealizáciu, do ktorého by štát mal zasahovať iba výnimočne“. A tiež to, že „aj štáty rozlišujú vo vzťahu k jednotlivcom podľa štátnej príslušnosti“ – a teda prečo nie aj podnikatelia, všakáno.

„O diskrimináciu by šlo, ak by dôvod odmietnutia ubytovacej služby bol nenávistný, zjavne svojvoľný či zasahujúci do dôstojnosti spotrebiteľa alebo rozlišujúci z niektorého z podozrivých dôvodov,“ argumentuje český ústavný súd, ktorý dospel k záveru, že „anexia“ Krymu bola jednoznačným porušením medzinárodného práva. Podľa českého ústavného súdu „môže podnikateľ sám obmedziť rozsah poskytovania služieb rôznymi dôvodmi od racionálnych až po čudné“.

Ústavný súd teda potvrdil, že v Českej republike odteraz je možné pri podnikaní slobodne podmieňovať poskytovanie služieb vyjadrením určitého politického názoru. Bol to precedens: od dnešného dňa je v Českej republike úplne v poriadku, ak napríklad taxikár zoberie Američana iba ak podpíše vyhlásenie, že odsudzuje imperiálnu zahraničnú politiku svojej vlády, alebo zmrzlinár dá Slovákovi vanilkovú jedine vtedy, ak podpíše papier, v ktorom sa bude dištancovať od zrušenia Mečiarových amnestií, ktoré bolo proti všetkým princípom civilizovaného právneho poriadku. A možno je dokonca v poriadku dať podpísať vyznávačom nejakého náboženstva vyhlásenie, že sa dištancujú od výrokov v ich svätej knihe, ktoré otvorene vyzývajú k násiliu, zabíjaniu neveriacich, či iných výrokov, ktoré sú v priamom rozpore nielen s platným právom, ale dokonca aj so základnými princípmi humanizmu, lebo inak nedostanú v reštaurácii vepřo-knedlo-zelo.

Skvelé! Naši susedia urobili ďalší krok k lepším, slobodnejším zajtrajškom. Už aby nastala takáto nová doba aj u nás! Už sa teším, ako dám každému cudzincovi, ktorý bude chcieť zaparkovať na mojom pozemku, podpísať vyhlásenie, že považuje za zločin bombardovanie Juhoslávie vojskami zločineckého paktu NATO. Ak nepodpíše, nech si ide kadeľahšie. Nech žije zdravý rozum!

Ivan Lehotský


Zdroj