Brusel 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Český premiér Andrej Babiš bude presadzovať, aby mala Británia po vystúpení z EÚ výsadné postavenie, zodpovedajúce zhruba jej terajšiemu postaveniu v rámci Únie. Babiš to povedal vo štvrtok po príchode na prvý deň zasadnutia Európskej rady v Bruseli

Na snímke český premiér Andrej Babiš

“Je to pre nás strategický partner, pracuje tam 50.000 našich občanov, 80.000 našich občanov tam žije. Vyvážame tam automobily a ďalšie tovary,” pokračoval po príchode na decembrový summit EÚ.

Česká vláda sa podľa jeho slov aktuálne pripravuje aj na verziu vystúpenia Británie z Európskej únie bez dohody. Opatrenia pre takúto verziu budúcich vzťahov bude mať Babišova vláda “pripravené v šuplíku”, aby bolo možné prijať v parlamente príslušné opatrenia a vstúpiť do ďalších vyjednávaní.

On sám však Britániu považuje za spojenca a bude presadzovať zachovanie aktuálneho vzťahu. “Británia bola vždy náš spojenec i v rámci pôsobenia v rámci EÚ, a preto si tento vzťah chceme zachovať. Zatiaľ tam nie sme, ale budeme pripravení, aby sme mohli okamžite reagovať,” dodal.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredajšom pozývacom liste pred summitom zdôraznil, že vzhľadom na vážnosť situácie v Spojenom kráľovstve bude dôležité vypočuť si posúdenie najnovšej situácie od britskej premiérky Theresy Mayovej. Následne sa lídri po pracovnej večeri stretnú vo formáte EÚ27. V neprítomnosti Mayovej prerokujú túto záležitosť a prijmú príslušné závery. Podľa Tuskových slov “sa čas kráti” a preto treba na najvyššej úrovni prediskutovať stav príprav na scenár tzv. brexitu bez politickej dohody.

Premiérka Mayová bude v stredu chcieť od Bruselu záruky, že tzv. írska poistka po uplynutí prechodného obdobia, ktorá nastúpi v prípade, ak nebude s Britániou uzavretá obchodná dohoda, nepotrvá večne.

Český premiér Babiš bol však v otázke ďalších záruk, prípadných ústupkov Únie či zmeny jej pozície skeptický. “Uvidíme, s čím príde pani premiérka (Mayová),” uzavrel.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj