Bratislava 15. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Kerstin Joensson)

Maďarský premiér Viktor Orbán v nedeľu zverejnil základné body prorodinnej politiky Maďarska. Podľa jedného zo základných bodov vláda plánuje odpustiť dane z príjmu všetkým ženám so štyrmi a viac deťmi. Celej tejto téme sa vo svojom kometári na portáli Reflex venoval aj český ekonóm Vladimír Pikora, ktorý vysvetlil, prečo opatrenie nie je populistické

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Viktor Orban

Podľa Pikoru to celé dáva zmysel. Pretože Maďarsko a celá Európa vymiera. Najlepšie sú na tom Francúzi a Briti – síce sa tam oproti Maďarsku rodí viac detí, avšak len málo z nich sú etnickí Francúzi a Angličania.

“Štatistiky tvrdia, že najčastejším menom pre chlapca v Londýne je Muhammad. Asi málokomu to meno pripadá klasicky anglické,” ozrejmil.

Plán Orbána je podľa kritikov nacionalistický a populistický. Nacionalistický v zmysle podpory národa je. To premiér nepriamo priznáva, keď hovorí: “V Európe sa rodí málo detí. Západ to rieši prisťahovalectvom. My to riešime podporou mladých rodín. To je naša odpoveď, nie prisťahovalectvo.”

Podľa Pikoru je však dôležité odpovedať si na jednoduché otázky. “Čo je zlé na tom, že nechce, aby jeho národ – a tým pádom aj Európa – vymierali? Podľa mňa nič. Nie je toto tá pravá európska politika?”

Upozorňuje, že ak niekto kvôli týmto krokom označia politiku Orbána za populistickú, tak potom každá prorodinná politika je populistická.

Podľa Pikoru práve to, že Orbán nechce dávať rodinám peniaze priamo, ale namiesto toho matke zruší platenie daní, ukazuje, že nejde o populizmus.

Číry populizmus totiž je, keď politici rozdávajú ľuďom cudzie peniaze. V tomto prípade sa nerozdáva. V tomto prípade sa ľuďom nechávajú ich vlastné peniaze výmenou za niečo. Napríklad za to, že viac narodených detí v budúcnosti uľahčí dôchodkovému systému,” vysvetlil svoj postoj Pikora.

Ak si vezmeme na porovnanie sociálne dávky, ktoré dávajú ľuďom možnosť “poflakovať sa”, tu  sa musí človek snažiť. “Čím viac sa budeš snažiť, tým viac si zarobíš, tým vyššie dane by si mal platiť, a teda tým viac ti necháme. Každý má podľa svojich zásluh. Nepracuješ, nemáš.”

Rodenie detí tak nemôže byť živnosť, pretože samo o sebe k “zárobku” nestačí. Tento systém zaručuje, že táto motivácia bude fungovať len na pracovitých ľudí. Naopak, nič neprinesie rodinám, ktoré nepracujú a len čerpajú sociálne dávky.”

“Predstava, že keď dáme ľuďom peniaze, budú rodiť deti, je výmyslom tých, ktorí sami deti nemajú.” Ľudia v drvivej väčšine prípadov nemajú deti kvôli peniazom. Je veľa ľudí, ktorí majú peniaze a ostanú pri jednom či dvoch deťoch. Pretože sa nechcú obetovať, je to pre nich pohodlnejšie.

A potom sú tu ľudia, ktorí by deti chceli a nemajú ich, pretože by si museli kúpiť väčší byt, väčšie auto a podobne, a na to peniaze nemajú,” vysvetlil. A práve takýmto ľuďom chce Orbán pomôcť.

“Ja Orbánov plán vítam. Rodina je základ štátu. Koniec podpory rodín je koniec našej kultúry a spoločnosti, po ktorej príde len márnosť,” upozorňuje.

Kritika snáh prorodinnej politiky

Podľa neho je Orbánova politika príkladom pravicovej, konzervatívnej a napriek tomu rodinnej politiky.

A hoci sa mu plán v princípe páči, má aj pár chýb. Ak si totiž vezmeme pár príkladov z iných krajín, tak na to, aby to celé fungovalo, by táto Orbánova politika musela byť dlhodobá. “Lenže vieme, že to, čo dnes politici vyhlasujú za večné, prestane platiť krátko po tom, čo prehrajú prvé voľby.”

Ďalším problémom môže byť, že Orbánov zámer diskriminuje muža. “Všetci hovoria o diskriminácii žien. Ale keby som bol Maďar, cítil by som sa trochu diskriminovaný ako muž, pretože nižšie dane bude mať len manželka. Som snáď nejakou chodiacou pokladničkou?”

Ale aj tento dôvod je však jasný.” Žena so štyrmi a viac deťmi asi na trhu práce nebude tak aktívna ako muž. Navyše, mnoho mužov by si z toho mohlo urobiť živnosť “rozsievača”.

Skutočne konzervatívny politik by podľa neho odpustenie daní nadviazal iba na manželstvo. Do systému by sa navyše započítali len manželské deti s jednou ženou, pretože “nie je frajerina nasekať si päť detí s piatimi ženami a na všetky sa vybodnúť. To je skôr fušerina.”

Nakoniec dodal, že skôr či neskôr budú na vymieranie reagovať všetky štáty. Pretože to bude základ dôchodkovej reformy. A domnieva sa, že práve tento systém nie je populizmus, ale riešenie vážneho dôchodkového problému.

Politika Orbána má však aj mnoho kritikov. Jednou z nich je aj švédska ministerka sociálnych vecí Annika Strandhällová: “To, čo sa deje v Maďarsku, je alarmujúce. Orbán teraz chce, aby sa rodilo viac ‘pravých’ maďarských detí,” napísala švédska politička, podľa ktorej Orbánove opatrenie pripomína 30. roky minulého storočia, ale zároveň takáto pravicovo-populistická politika spochybňuje aj nezávislosť, za ktorú ženy bojovali (viac v článku).

A čo teda švédska ministerka v skutočnosti kritizuje?  –  pri prvom uzavretí manželstva ženám do 40 rokov nárok na zvýhodnenú pôžičku. Rodiny s dvomi a viacerými deťmi budú mať taktiež nárok na zvýhodnenú pôžičku na bývanie.

Vláda tiež podľa návrhu pomôže splatiť hypotéku do výšky milióna forintov rodinám s dvoma alebo viacerými deťmi.

Ženy, ktoré mali najmenej štyri deti, budú oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb po zvyšok života.V priebehu troch rokov sa malo tiež vytvoriť 21-tisíc miest v jasliach pre deti do 3 rokov (viac v článku).


Zdroj