Praha 23. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Predseda hnutia SPD Tomio Okamura sa na svojej facebookovej stránke vyslovil k výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Politik upozornil, že napriek rokom po invázii teraz Česká republika čelí novej okupácii, tentoraz pod rúškom európskej integrácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Tomio Okamura

Vo svojom príspevku na Facebooku Okamura označil okupáciu Československa za hrubé pošliapanie zvyšku suverenity.

“Vtedajšia, takzvaná ‘Pražská jar’ bola falošnou nádejou na reformu totalitného komunistického režimu a následná okupácia potvrdila faktickú neexistenciu československej štátnej suverenity,” napísal Okamura.

Česká republika čelí novej okupácii

Podľa Okamuru aj o 51 rokov neskôr je česká suverenita opäť ohrozená: “Bohužiaľ dnes sa Česká republika nachádza v postavení krajiny, ktorá svoju suverenitu odovzdala neomarxistickému projektu európskej integrácie.”

Globalizačná, multikultúrna a, tzv. “zelená” politika, ktorú vykonáva Európska únia je, ako píše Okamura, “v rozpore so záujmami našej národnej a štátnej suverenity”.

Čo môže mať vplyv ešte osudovejší ako okupácia štátmi Varšavskej zmluvy? Okamura odpovedá, že je to prípadná realizácia imigračnej politiky Európskej únie na území Českej republiky.

“V dnešných dňoch ide, nielen o obranu slobody a demokracie, ale aj o zachovanie samotnej existencie českého národa a našej kultúry,” alarmuje.

August 1968

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vstúpili na územie Československa vojaci ZSSR a štyroch ďalších krajín Varšavskej zmluvy v celkovom počte asi 300 tisíc ľudí.

Podľa spoločného rozhodnutia vodcov ZSSR, NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska vojakov týchto krajín odoslali do Československa, aby zastavili politické a sociálne reformy, ktoré tu prebiehali a získali názov Pražská jar.

Podľa českých a slovenských historikov počas udalostí, sprevádzajúcich zavedenie vojsk do konca roka 1968 zahynulo 137 civilistov z Československa. Podľa výpočtov ruskej strany počas prvého mesiaca sovietske vojská stratili 12 ľudí.

25. augusta 1968 na Červenom námestí prebehla demonštrácia, ktorej sa zúčastnilo osem ľudí, protestovali tak proti vstupu vojsk. V Česku sú známi ako osem statočných.

V novembri 1989 prijali spoločné uznesenie lídrov ZSSR, Bulharska, Maďarska, NSR a Poľska, v ktorom uznali svoje konanie za neoprávnený zásah do záležitostí inej krajiny.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj