Praha 16. apríla 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

V pondelok sa niektoré ženy v Čechách organizovane vydali dojčiť svoje deti do pobočiek Raiffeisenbank. Krátko po jedenástej ich bola pred pražským palácom Astra približne len desiatka. Akcia mala byť protest proti incidentu, ku ktorému došlo na konci marca, kedy ochranka pražskej  Raiffeisenbank upozornila dojčiacu ženu, nech sa zahalí. Nakoniec sa zišlo iba pár mamičiek. Informuje portál iDnes

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ženy sa pred palácom Astra začali schádzať krátko pred jedenástou. O pol dvanástej ich päť vošlo do vstupnej haly pobočky v paláci Astra a začali s dojčením. Novinári za nimi do banky nesmeli.

Podľa niektorých z účastníčok sa ženy zľakli veľkého mediálneho záujmu. Približne po piatich minútach sa zdvihli a z banky odišli.

Podľa Kataríny Olivovej zo združenia Kojící guerilla sa snažili týmto protestom spustiť diskusiu o tom, ako sa pristupuje k deťom a k mamičkám vo verejnom priestore, aj keď sa situácia v súčasnej dobe zlepšuje.

“Keď sme podobnú akciu robili pred rokmi, tak rozhodne taký veľký mediálny záujem nemala,” priznala.

Banka mala byť podľa organizátorov informovaná. Podľa slov hovorkyne Raiffeisenbank Petri Kopeckej sa banka situáciu snažila riešiť štandardným spôsobom a snažila sa zabezpečiť riadny chod pobočky. Zároveň znovu zdôraznila, že banka právo klientiek dojčiť rešpektuje a na zamestnancov ochranky podala sťažnosť.

Incident, ktorý všetko spustil

K celéj akcii viedol incident z konca marca, kedy ochranka pobočky  Raiffeisenbank v pražskom Paláci Astra upozornila dojčiacu Luciu K., aby sa zahalila. Potom, čo tento príbeh ženy zverejnila Laktačná liga na svojom facebookovom profile, incident rozprúdil vášnivé diskusie v Českej republike.

“Ako sme už uviedli skôr, právo matky dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek nespochybňujeme a zamestnanci na našich pobočkách ho plne rešpektujú. Banka ženám v dojčení nikdy brániť nechcela a ani nebude,” reagovala následne Kopecká.

Podľa hovorkyne banky ochranka klientku požiadala o zahalenie a nie o opustenie pobočky. Klientke sa už banka ospravedlnila aj osobným listom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj