Praha 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Stanovisko, ktoré budú českí diplomati prezentovať na stredajšom rokovaní Valného zhromaždenia (VZ) OSN pri hlasovaní o globálnom pakte o migrácii, bude vychádzať zo skoršieho stanoviska vlády, podľa ktorého sa Česko zdrží. V pondelok to uviedol minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. Dodal, že ak kabinet rozhodne, že krajina sa má postaviť proti dokumentu, pokyny pre českých diplomatov sa zmenia

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí ČR Tomáš Petříček

Petříček vysvetlil stanovisko v reakcii na slová premiéra Andreja Babiša, ktorý v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Právo vyjadril prekvapenie, že rezort ešte neoznámil OSN, že Česká republika od migračného paktu odstupuje.

Petříček pripomenul novembrové uznesenie Babišovho kabinetu, že Česko sa k migračnému paktu nepripojí. Preto nebol žiadny český zástupca na konferencii 10.-11. decembra v marockom Marrákeši, kde krajiny OSN dohodu prijali. S konečnou platnosťou bude o pakte v stredu 19. decembra hlasovať VZ OSN.

“Nepripojením sa k paktu a zdržaním sa hlasovania by sme dodržali uznesenie vlády. Takto boli vydané aj inštrukcie našim diplomatom v New Yorku. Ak bude vláda chcieť, aby sme hlasovali proti tejto dohode, tak samozrejme ministerstvo zmení pokyn. Nie je to tak, že by sme nekonali podľa uznesenia, ktoré vláda schválila 14. novembra,” zdôraznil minister Petříček.

Babiš s rozhovore pre Právo uviedol, že zdržanie sa hlasovania nepokladá za dostatočné a bude chcieť, aby Česko hlasovalo proti paktu. Ministerstvo by podľa neho malo listom oznámiť OSN, že Česko od dohody odstupuje. Podľa Petříčka záležitosť ešte prerokuje vláda.

Pakt o migrácii schválilo v Marrákeši 164 krajín, neprišli tam však tri desiatky členov OSN. Celý rad štátov vrátane Česka dokument odmieta; k odporcom patria tiež Spojené štáty, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a Rakúsko.

Podľa kritikov text dokumentu predstavuje migráciu ako pozitívny jav, čím podporuje nekontrolovateľnú migráciu. Kritici takisto tvrdia, že stiera rozdiel medzi nelegálnou a legálnou migráciou, vysvetlil portál Novinky.cz.

Niektorí analytici označujú význam paktu viac sa symbolický než praktický. Väčšina z jeho 23 cieľov je podľa nich zakotvená v už existujúcich normách medzinárodného práva.

Zástancovia globálneho paktu si od neho sľubujú spoluprácu v riešení problémov migrácie či lepší boj proti pašerákom ľudí.


Zdroj