Bratislava 2. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Na Ministerstvo obrany Českej republiky v Prahe uplynulé dni prúdili zbrojári z celej Európy. České ministerstvo oficiálne spustilo najväčší nákup v novodobej histórii. Bude sa súťažiť o 210 bojových vozidiel pechoty BVP maximálne za 53 miliárd korún. Medzi hlavnými požiadavky je, aby minimálne 40% z ponúkanej sumy kontraktu dostali české firmy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Veľká časť vozidiel sa má vyrábať hlavne v štátnom podniku VOP CZ, kde by mal prebiehať aj ich servis.

Do Prahy dorazili zástupcovia celkom štyroch firiem, ktorým boli armádou oznámené hlavné požiadavky a podmienky dodávky vozidiel.

Minister obrany Ľubomír Metnar uviedol, že o víťazovi rozhodne cena, splnenie technických požiadaviek a miera zapojenia českého obranného priemyslu.

Výberové konanie bude dvojkolové. V prvom kole firmy musia ukázať, že dokážu vozidlá vyrobiť. V druhom kole môžu ponuku vylepšiť. Dôležitou novinkou je, že aby sa firmy dostali do finále, budú musieť priviesť jeden vagón na vyskúšanie do Česka.

“Vyskúšame na ňom deklarované technické parametre,” uviedol poverený námestník pre vyzbrojovanie Filip Říha. Podľa neho prvé kolo končí v máji.

Okrem 210 vozidiel v siedmich rôznych variantoch víťaz výberového konania dodá ďalších 29 servisných a dielenských vozidiel na kolesovom podvozku 8×8. Najviac vozidiel bude v bojovej verzii, ďalšie budú vo verziách veliteľskej, prieskumnej, ženijnej, vyslobodzovacej, zdravotníckej a ako delostrelecká pozorovateľňa.

Vozidlá ďalej musia pojať 11 vojakov, musia disponovať vežou pre osádku, kanónom ráže 30 milimetrov a integrovanými protitankovými strelami.

“Nechceme vozidlo pre minulé bitky. Potrebujeme techniku ​​spoľahlivú, modernú,” oznámil náčelník Generálneho štábu ČR Aleš Opata.

Obrana bude vyberať medzi štyrmi výrobcami. Do tendra boli prizvané španielska odnož amerického gigantu General Dynamics s vozidlom Ascod, švédsko-britský podnik BAE Systems a dve nemecké firmy: PSM pre nemeckú armádu vyrába obrnencov Puma a Rheinmetall Landysteme s novinkou Lynx.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj