Praha 21. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

V pondelok vláda schválila zákaz predaja potravín rôznej kvality, ale v rovnakom obale. Problematika dvojakej kvality potravín a nepotravinových výrobkov sa týka ako ČR, tak ďalších európskych štátov vrátane Slovenska. Ministerstvo poľnohospodárstva ČR navrhuje, aby za porušenie tejto novinky hrozila pokuta vo výške až 50 miliónov korún

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Potraviny, ktoré sú pod rovnakým označením ponúkané v rôznych krajinách Európskej únie, ale líšia sa svojím zložením, už nebude možné uvádzať v Českej republike na trh.

Vláda na dnešnom (20.5. – pozn. red.) rokovaní schválila novely zákonov, ktoré riešia problematiku dvojakej kvality potravín a ďalšieho tovaru, informoval úrad vlády na Twitteri.

Cieľom nášho návrhu je, aby potraviny, ktoré sa svojimi vlastnosťami líšia, výrobcovia spotrebiteľom neponúkali v rovnakom obale, označení, farbe, grafike či s rovnakým marketingom, povedal už skôr minister poľnohospodárstva Miroslav Toman.

Uvádza sa, že na dodržiavanie zákazu dvojakej kvality bude dohliadať Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Podľa toho, v akej podobe prejde návrh Snemovňou, sa určí prechodné obdobie na preznačenie výrobkov.

Problém s dvojitou kvalitou potravín sa týka predovšetkým nadnárodných spoločností. Nemôžeme pripustiť, aby fakticky existovali občania niekoľkých kategórií. Je nutné spotrebiteľom zabezpečiť férové zaobchádzanie,uviedol minister.

Za porušenie nariadenia v novele zákona by tak mala byť udeľovaná značná pokuta, a to vo výške 50 miliónov korún. Zaplatiť ju pritom budú musieť v prípade porušenia obchodníci, nie nadnárodní výrobcovia.

Zo zavedenia prísnejších pravidiel a prípadného postihu zo strany Európskej komisie však český minister strach nemá.

To, že sprísňujeme a ideme nad rámec, to je v poriadku, pretože do budúceho europarlamentu sme dohodnutí s pani europoslankyňou Oľgou Sehnalovou i s pánom Pavlom Poceom, že túto tému budú točiť ďalej, pretože pre nás to nekončí voľbami, ale je to téma dlhodobá,uviedol.

Okrem iného je daný návrh zameraný na prísnosť definície české potraviny. Tá je v tomto prípade zmiernená. Uvádza sa, že danú vec do zákona presadil exminister Marian Jurečka (KDUČSL).

Doterajšie znenie nezohľadňovalo fakt, že niektoré zložky nemožno z objektívnych dôvodov na území Českej republiky získať. Napriek tomu výroba z týchto zložiek je v rámci Česka tradičná a rozšírená. Týka sa to najmä čokoládových cukríkov a čokolády, čaju, kávy, kávovín alebo ryžových extrudovaných a pufovaných výrobkov,vysvetlil Jurečka, prečo takú vec navrhol.

Okrem zmiernenia však daný návrh novely obsahuje aj jedno sprísnenie, a to u mäsa. Konkrétne ide o možnosť označovania produktu za český, a to len v prípadoch, keď je zabité zviera narodené a odchované v Českej republike.

Novela tiež umožňuje, aby zamestnanci SZPI podľa novely mohli zastierať pri kontrolných nákupoch svoju totožnosť. Podľa rezortu je totiž potrebné zabezpečiť, aby mali daní inšpektori chránené osobné údaje a aby neboli kontroly marené.

Dôkazy získané pri kontrole inšpektorom konajúcim s utajenou totožnosťou budú plne využiteľné v nadväzujúcom konaní, ktoré vedie SZPI ako príslušný orgán pre toto konanie. Skutočnosť, že inšpektor konal s utajenou totožnosťou, bude utajená po nevyhnutnú dobu, aby došlo k naplneniu účelu kontroly – z hľadiska kontrolovanej osoby je táto okolnosť absolútne nepodstatná,vyjadril sa k veci úrad.

Už v minulosti Karel Havlíček (ANO) avizoval, že štát predloží novelu zákona zakazujúcu predaj všetkého tovaru ponúkaného v rôznych krajinách v rôznej kvalite, ale v rovnakom obale.

Minister poľnohospodárstva skôr vyhlásil, že cieľom rezortu sú lacnejšie a zároveň kvalitnejšie a výhodnejšie tuzemské potraviny pre ľudí. Dlhodobo propagujeme české kvalitné výrobky, nech je to Klasa, Regionálna potravina, česká potravina alebo české cechové normy potravinárskej komory. Nehovoríme spotrebiteľovi, čo si má kupovať, ale ukazujeme mu, čo je z nášho pohľadu kvalitné,dodal vtedy k veci.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj