Bratislava 14. mája 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Pozícia top trojky – Česi, Maďari a Rakúšania, ako najväčších zahraničných vlastníkov našich firiem, ostáva neohrozená. No podľa poslednej analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode, jednotky v poskytovaní dát ekonomických informácií, došlo za posledný rok k jednej významnej zmene aj tu.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Naši západní susedia – Česi – totiž výrazne zvyšujú náskok v počte firiem, ktoré na Slovensku ovládajú pred Maďarmi, s ktorými dlhodobo vedú rebríček vlastníkov našich spoločností. Od začiatku roka u nás vzniklo 856 nových firiem s českým vlastníkom v pozadí, čo je viac než 8 percentný nárast v porovnaní s minulým rokom.

„Záujem českých podnikateľov o slovenský trh výrazne rastie. Potvrdzuje to aj naša posledná analýza, v ktorej sme  skúmali vývoj zahraničných vlastníkov slovenských firiem za posledné tri roky. Medziročne na Slovensku  pribudlo až 856 nových firiem riadených českým majiteľom. Pre porovnanie, v minulom roku sme evidovali nárast o 484 spoločností riadených českým vlastníkom. Dáta teda jasne naznačujú, že tento rok za prvé mesiace pribudlo na Slovensku takmer dvojnásobne viac firiem s českým majiteľom v pozadí, ako vlani,“ hodnotí Petra Štěpánová, analytička Bisnode.

Expanzia na slovenský trh je pre českých podnikateľov jednoduchšia, ako pre podnikateľov z iných krajín. Môže za to jednak spoločná história štátov, ale aj takmer nulová jazyková bariéra, ktorá výrazne napomáha pri administratíve podnikania. „Za nárastom českého kapitálu na Slovensku vidíme tiež zaujímavé hospodárske prostredie a potenciál rastu. Atraktívne prostredie sa potvrdilo nakoniec aj v prípade zahraničných vlastníkov zo všetkých krajín v rebríčku top 10 najväčších zahraničných vlastníkov, ktorí sa rozhodli založiť firmu na Slovensku. Pokles počtu firiem sme nezaznamenali ani pri jednom z nich,“ dodáva Petra Štěpánová.

Dlhoročná jednotka Česi u nás podľa najnovších dát vlastnia 11 197 spoločností. V poradí druhí, Maďari, riadia u nás aktuálne 10 615 podnikov a od minulého roka si pripísali na konto 387 nových slovenských firiem. Top trojkou medzi vlastníkmi sú Rakúšania. Ich počet na Slovensku je však neporovnateľne nižší ako v prípade Čechov či Maďarov. Rakúšania majú u nás aktuálne podiel v 3 948 spoločnostiach, čo je medziročne len o 44 podnikov viac.

TOP 10 ZAHRANIČNÝCH VLASTNÍKOV SLOVENSKÝCH FIRIEM

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Zdroj: Bisnode


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj