Bratislava 8. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Astronómovia z Austrálie a USA objavili dôkazy, že len pred niekoľkými miliónmi rokov došlo v centre Mliečnej dráhy k Seyfertovej explózii o sile 10 z 56-57 stupňov ergov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Výsledky práce vedcov chcú zverejniť v časopise The Astrophysical Journal, je možné si tiež prečítať článok v tlačenej podobe.

Jednou zo stôp explózie sú Fermiho gama rentgenové bubliny: dve veľké štruktúry pod a nad centrom galaxie. Má sa za to, že ich zrodila obria čierna diera Strelec А * v dobe svojej aktivity.

Erupcia, vznikajúca pri pohlcovaní látky, a tiež výrony (jety), ktoré dosahujú takmer svetelné rýchlosti, sa dotkli Magellanovho prúdu, oblakov molekulárneho vodíka, ktoré sa tiahnu od Magellanových oblakov k južnému pólu galaxie. V súčasnej dobe sa dá pozorovať remanentné žiarenie prúdu (žiarenie H-alfa), ktoré mohlo vzniknúť kvôli jetu.

V novom výskume predložili vedci ešte jeden dôkaz toho, že Mliečna dráha bola pred 3,5 milióna rokov Seyfertovou galaxiou. Ide o vysoký stupeň ionizácie niektorých oblakov z Magellanovho prúdu.

Minimálne množstvo energie potrebnej na ionizáciu sa odhaduje na 50 elektrónvoltov. S ohľadom na to, že sa prúd nachádza vo vzdialenosti 200 tisíc svetelných rokov od centra Mliečnej dráhy, mal to byť obzvlášť silný výbuch. Trval podľa vedcov asi 300 tisíc rokov.

Seyfertova galaxia je galaxia špirálovitá alebo nepravidelného tvaru, ktorá má aktívne jadro a chrlí plyn pohybujúci sa obrovskou rýchlosťou.

“Prechádzka” po centre Mliečnej dráhy

Na začiatku minulého roka sme informovali o tom, že NASA zverejnila video vo formáte 360 ​​stupňov, ktoré umožňuje “prechádzku” po centre Mliečnej dráhy.

Projekt využívajúci dáta z kozmického röntgenového observatória Chandra a ďalších teleskopov umožňuje pozorovateľovi, aby samostatne preskúmal gigantické hviezdy a superveľkú čiernu dieru v strede našej galaxie.

Kozmická agentúra oznámila, že ľudstvo nie je fyzicky schopné dosiahnuť centrum Mliečnej dráhy a vedci skúmajú daný región vďaka silným teleskopom, schopným vnímať ako viditeľné svetlo, tak röntgenové a infračervené žiarenie.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj