Centrálna banka USA úroky nezmenila

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Washington 31. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

Americký Federálny rezervný systém (Fed) ponechal svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni a vyslal doteraz najsilnejší signál, že nevidí nutnosť v najbližšom období zvyšovať úroky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell

Stredajšie rozhodnutie Fed-u vyvolalo rast amerického akciového trhu, pretože ho povzbudila perspektíva pretrvávania nízkych nákladov na požičiavanie si.

Šéf centrálnej banky USA Jerome Powell poukázal na tlaky v globálnej ekonomike a miernu infláciu ako na dôvody, pre ktoré banka úroky nezmenila. Tvorcovia americkej menovej politiky zároveň uviedli, že sú pripravení spomaliť znižovanie objemu dlhopisov vo vlastníctve Fed-u, ak bude potrebné pomôcť ekonomike.

Podľa obrazu, ktorý Powell načrtol, ekonomika USA zostáva v dobrom stave s nízkou infláciou, ale čelí rizikám vyplývajúcim zo spomalenia globálnej ekonomiky a obchodnej vojny medzi USA a Čínou. “Táto situácia si vyžaduje trpezlivosť,” povedal šéf Fed-u. Hlavná úroková sadzba v USA zostáva v pásme 2,25 až 2,5 percenta.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj