Nitra 16. apríla 2019 (HSP/Foto: RCEFSPaK)

V sobotu v piatich slovenských mestách – Bratislave, Martine, Nitre, Prešove a Trenčíne sa  uskutočnila celosvetová akcia „Totálny diktát“. Je to pravidelná vzdelávacia akcia a jej cieľ spočíva v upriamení pozornosti na kultúru gramaticky správne písať po rusky. Zúčastňujú sa na nej dobrovoľne všetci záujemcovia – Slováci, občania Slovenska iných národností, Rusi, ktorí žijú v našej krajine, a ľudí iných národností, ktorí prišli z krajín bývalého ZSSR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Podstatou akcie, ktorú spustili pred 16 rokmi dobrovoľníci v Štátnej univerzite v Novosibirsku, je možnosť dobrovoľne a bezplatne sa zúčastniť na písaní diktátu v tom istom čase v mestách Ruskej federácie aj v zahraničí. Motto Totálneho diktátu znie: Písať gramaticky správne je módne. Na Slovensku sa podobné akcie konajú od apríla r. 2016, teda bol to už štvrtý Totálny diktát.

Túto akciu na Slovensku spolu zorganizovali Ruské centrum Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave a krajské organizácie „Zväzu Rusov na Slovensku“. Spolu s predstaviteľmi Ruského centra Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave boli sme prítomní na Totálnom diktáte v Nitre. Tradíciou sa stalo, že priestory pre organizáciu podobných podujatí v meste pod Zoborom poskytuje spoločnosť známeho slovenského podnikateľa pôvodom z Republiky Tatarstan Talgata Izmajlova.

V Nitre sa na Totálnom diktáte zúčastnilo osem záujemcov, ktorí na Slovensko prišli z Ruska, Ukrajiny a Kazachstanu. Niektorí účastníci prišli aj s deťmi. Ako pre náš portál prízvukovali organizátori akcie v Nitre, stretnutie krajanov na Totálnom diktáte je nielen kontrola svojich schopností a poznatkov z ruštiny, gramatiky, štylistiky a pod., ale aj možnosť stretnúť sa so starými a novými kamarátmi, krajanmi, porozprávať o tom, ako sa im darí na Slovensku, čo majú nové. Prirodzene je to aj možnosť komunikovať v ruštine s ľuďmi rôznych národností a príjemne stráviť čas pri občerstvení.

Ako pre Hlavné správy zdôraznili zástupcovia Ruského centra Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave, do Nitry prišli nielen preto, aby sa na vlastné oči presvedčili, ako krajania ovládajú ruštinu, ale aj v úlohe odborníkov – metodistov.

Keďže medzi účastníkmi Totálneho diktátu boli aj študenti katedry slavistiky, pedagógovia a rusisti, po skončení oficiálneho programu zorganizovali aj krátky seminár o metodike vyučovania ruštiny ako cudzieho jazyka.

Účastníci metodického semináru sa podelili svojimi skúsenosťami a plánmi organizácie vyučovania ruštiny v Nitre. V závere každý účastník Totálneho diktátu dostal darček od Ruského centra Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave – časopis „Ruský svet.ru“.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj