Moskva 21. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Musa Sadulayev)

Čečenský ľudskoprávny aktivista Ojub Titijev, ktorý bol odsúdený na štyri roky väzenia za prechovávanie drog, bol v piatok prepustený na slobodu z väzenia v meste Argun. Informovala o tom agentúra Interfax

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ojub Titijev

O jeho podmienečnom prepustení rozhodol súd v čečenskom meste Šali ešte 10. júna.

Titijev, ktorý je šéfom čečenskej pobočky ľudskoprávnej organizácie Memorial, bol odsúdený za prechovávanie 207,84 gramu marihuany. Tú bezpečnostné zložky údajne objavili počas obhliadky jeho motorového vozidla 9. januára 2018. Titijev počas procesu tvrdil, že drogu mu do auta polícia podhodila. Celý proces označil za spolitizovaný a vykonštruovaný, ale proti verdiktu súdu sa neodvolal.

Titijev podľa tlačovej služby Memorialu získal nárok požiadať o podmienečné prepustenie v polovici mája, po odpykaní si tretiny trestu, čo aj urobil.

Pred vynesením rozsudku, ktorý súd v Šali zverejnil 18. marca, strávil Titijev v predsúdnej väzbe 14 mesiacov – od 11. januára 2018. Toto obdobie sa mu započítalo do výkonu trestu.

Združenie Memorial je poslednou z ľudskoprávnych organizácií, ktorá si zachováva v Čečensku viditeľnú prítomnosť a zostáva kritická k vodcovi republiky Ramzanovi Kadyrovovi. Upozorňuje na porušovanie ľudských práv v Rusku a obviňuje Kadyrova, že v Čečensku kryje totalitný režim uchyľujúci sa k únosom a mučeniu.

Titijevova predchodkyňa vo funkcii regionálneho riaditeľa Memorialu v Čečensku Nataľja Estemirovová bola v roku 2009 unesená a zavraždená. Predstavitelia Memorialu sú presvedčení, že vrahovia konali na pokyn miestnych orgánov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj