Lausanne 28. februára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)

Čínsky plavec Jang Sun dostal dištanc na osem rokov za porušenie antidopingových pravidiel a s istotou sa nepredstaví na OH 2020 v japonskom Tokiu. Taký je verdikt Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne, ktorý riešil spor medzi Medzinárodnou plaveckou federáciou (FINA) a Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke čínsky plavec Jang Sun

Podľa CAS sa 28-ročný trojnásobný olympijský šampión previnil obštrukciami pri odoberaní vzorky krvi či moču v septembri 2018. Jeho fľaštičku s krvou vtedy zámerne zničil jeden z členov jeho tímu. Malo ísť o úmysel vyhnúť sa analýze. Plavec tvrdí, že za odmietnutím testovania bola nedôvera k akreditácii antidopingového laboratória a jeho prístrojov na testovanie vzoriek športovcov. FINA za to Číňana iba napomenula, WADA namiesto toho žiadala pre Číňana dištanc na dva až osem rokov. Jang Sun si už v roku 2014 odpykal trojmesačný dištanc za doping.

Dvojmetrový čínsky plavec má na základe verdiktu CAS trest do februára 2028. Ak v budúcnosti nepríde k jeho skráteniu, príde aj o nasledujúce OH 2024 v Paríži a bude mať problém prebojovať sa na OH 2028 v Los Angeles. V Tokiu mal Číňan obhajovať zlato na 200 m voľný spôsob z Ria de Janeiro 2016.

Jang Sun na OH 2012 v Londýne získal dve zlaté medaily, jednu pridal aj o štyri roky neskôr v brazílskom Riu de Janeiro. Tiež má na svojom konte 11 titulov majstra sveta. Na minuloročnom júlovom svetovom šampionáte v kórejskom Kwangdžu vybojoval dva tituly, ale veľmi si ich na stupňoch víťazov neužil. Medailisti z Austrálie a Veľkej Británie sa odmietli spolu s ním postaviť na pódium, keďže v ich očiach je klamár a dopingový hriešnik.

Je pravdepodobné, že právnici plavca budú bojovať aj pred civilným súdom.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj