Bratislava 24. januára 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Zuzana Čaputová sa oficiálne uchádza o post prezidentky SR. Dnes odovzdala do Národnej rady SR viac ako 18 400 podpisov občanov. Ako uviedla pred novinármi, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová

Zároveň dnes hovorila s kandidátom na prezidenta Róbertom Mistríkom, ktorého poýva do televízneho duelu, aby mali ľudia možnosť spoznať oboch demokratických kandidátov. “Považujem za dôležité, aby si ľudia mohli vybrať na základe toho, ako si svoje postoje dokážeme obhajovať vo vzájomnej diskusii,” uviedla s tým, že verí, že takýto priestor v niektorej z televízií dostanú. Je presvedčená, že mnohí voliči, ktorí si želajú mať demokratického prezidenta, si budú vyberať práve medzi Čaputovou a Mistríkom. “Iba keď budú mať ľudia možnosť spoznať naše programy, hodnoty, urobia dobré rozhodnutie,” uviedla. Zároveň vyjadrila, že predvolebné prieskumy budú východiskom pri rozhodovaní o vzdaní sa kandidatúry. “V prípade výrazného rozdielu medzi nami dvoma a rizika, že by v druhom kole mali byť dvaja kandidáti s inými hodnotami, podporí slabší kandidát silnejšieho,” uviedla.

Čaputová by ako hlava štátu nevymenovala za sudcu Ústavného súdu SR Roberta Fica (Smer-SD). Podľa nej nespĺňa základné kritériá, Fico je príliš dlho vo vysokej politike a má nevysvetlené väzby na osoby, ktoré sú podozrivé z trestných činov. Preto je presvedčená, že nespĺňa kritérium nestrannosti a nezávislosti. “Preto by nemal ísť na ústavný súd,” dodala.

Michal Truban, podpredseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska, ktoré Čaputovú pdporuje, je presvedčený, že ľudia by si mali prezidenta vyberať na základe toho, ako sa kandidáti prejavia v predvolebných diskusiách. Čaputová má za sebou silný životný príbeh boja za spravodlivosť a boja proti zlým mocným, podľa neho nielen bojovala, ale aj vyhrala.

Životopis Zuzany Čaputovej, kandidátky na post prezidenta

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1996. Počas štúdia a po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení, neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Neskôr pôsobila v neziskovom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí.

Verejne známou sa stala dlhodobou prácou v neziskovom sektore, najmä v občianskom združení Via Iuris, kde sa venovala témam spojeným s právami občanov a právnym štátom. Viac ako 14 rokov spolupracovala na občianskej iniciatíve, ktorá usilovala o uzavretie skládky odpadov v Pezinku, za čo dostala aj Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorá sa prirovnáva k Nobelovej cene v oblasti ochrany životného prostredia.

V súčasnosti pracuje v súkromnej advokátskej kancelárii, od januára 2018 je podpredsedníčkou mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko.

Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide).


Zdroj