Bratislava 10. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, Diana Černáková

Politici, ktorí patria, resp. patrili ku hlavným tváram strany Progresívne Slovensko (PS) sa v pondelok vyjarili ku dňu holokaustu, ktorým sme si pripomenuli tragédiu miliónov Židov počas druhej svetovej vojny.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Zuzana Čaputová a Martin Poliačik

Prezidentka a bývalá podpredsedníčka PS Zuzana Čaputová v pondelok otvorila v Múzeu holokaustu v Seredi symbolickým zapálením sviečky Stretnutie generácií. Na pôde bývalého pracovného tábora sa okolo 400 žiakov škôl z celého Slovenska stretlo so skupinou preživších, ktorí prišli do Serede tlmočiť mladej generácii svoje skúsenosti a odovzdať posolstvo. Podujatie sa koná pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia (viac v článku).

Následne na sociálnej sieti publikovala príspevok, v ktorom vyzdvihla “silné a dojímavé stretnutia, s ľuďmi, ktorí prežili nepredstaviteľné hrôzy”. “Holokaust nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých. A Pamätný deň holokaustu a rasového násilia, ktorým si pripomíname smutné výročie prijatia prísnych protižidovských zákonov vojnovým Slovenským štátom, je príležitosť, aby sme to znovu jasne povedali,” vyhlásila hlava štátu.

Doplnila, že vina sa dá odpustiť aj oľutovať, a to sa už v histórii opakovane stalo. “Čo sa ale odpustiť, ani oľutovať nedá, je zodpovednosť, pretože tá je konštantná. Zodpovednosť za nevinné obete, za ich rodiny, ktoré s touto traumou museli žiť a za stav spoločnosti, ktorá na čas stratila ľudskosť. Buďme preto aj dnes pozorní, keď niekto šíri nenávisť voči menšinám ako svoj program. A buďme ešte pozornejší, keď sa niekto snaží ukázať, že nenávisť je vlastnosť väčšiny z nás a humanizmus a ľudskosť sú len pokrytectvo. Nie sú!” Napísala Čaputová.

Podobne na sociálnej sieti reagoval nezaradený poslanec Národnej rady Martin Poliačik, ktorý pripomenul, že 9. septembra 1941 bol na Slovensku vydaný takzvaný Židovský kódex, jeden z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe. “Normalizoval antisemitizmus a nenávisť, slovenských Židov ponižoval a odobral im práva. Aj vďaka normám ustanovených týmto kódexom mohla vláda prvej slovenskej republiky neskôr deportovať členov našej spoločnosti na istú smrť.”

“Mal som tú česť si tento deň uctiť v Mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, kde sa už po desiaty rok konalo Čítanie mien obetí holokaustu v snahe prinavrátiť každej obeti jej alebo jeho meno. Bol som sa tiež pozrieť na novej výstave môjho dobrého priateľa Pavla Demesa (Sláva a smútok slovenských synagóg), ktorá krásne zachytáva synagógy, ktoré nám na Slovensku ostali,” dodáva Poliačik.

V závere svojho komentára sa vyjadril aj v súvislosti s nedávnym videom šéfa Smeru-SD Roberta Fica, v ktorom podporil už exposlanca NR SR Milana Mazureka z ĽSNS po jeho odsúdení Najvyšším súdom. “Vo svetle výrokov bývalého premiéra Slovenskej republiky si myslím, že je dôležité, aby sa každý z nás pozastavil nad svojim správaním a premýšľal nad tým, čo robí pre to, aby sa žiadna časť slovenskej spoločnosti už nikdy nestala tak vyčlenenou, ako naši židovskí bratia a sestry počas prvého štátu.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj