Moskva 3. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)

Bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov si v deväťdesiatych rokoch zahral v reklame amerického reťazca reštaurácií Pizza Hut. Informuje o tom Foreign Policy. Podľa Foreign Policy to urobil preto, lebo potreboval peniaze na prevádzku svojho fondu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Gorbačov v reklame na pizzu

Novinár Paul Masgrave vo svojom článku píše o histórii tvorby reklamného spotu. Vysvetlil, že jedným z dôvodov Gorbačovovej účasti v reklame boli peniaze. Poznamenáva, že bývalý sovietsky vodca mal mať vysoký dôchodok, ale hyperinflácia z roku 1994 ho znížila na dva doláre mesačne. Gorbačovov fond bol navyše v opozícii voči vtedajšiemu ruskému prezidentovi Borisovi Nikolajevičovi Jeľcinovi.

Pizza Hut sa medzitým rozšírila najmä na ruský trh. Vysoká konkurencia s ďalšími pizzériami prispela k veľkým výdavkom na reklamnú kampaň. Po prezidentských voľbách v roku 1996, v ktorých Gorbačov získal len 0,5 percenta hlasov, začala americká sieť vyjednávať s bývalým sovietskym prezidentom.

Gorbačov súhlasil že bude natáčať, za splnenia dvoch podmienok: chcel osobne schváliť finálny scenár reklamy a v obleku nebude jesť pizzu.

„Ako bývalá hlava štátu to jednoducho nemôžem urobiť,“ vysvetlil.

Nakoniec si v reklame spolu s Gorbačovom zahrala aj jeho vnučka Anastasia.

Informácie o Gorbačovovom honorári za natáčanie v reklamnom spote oficiálne neboli zverejnené. Podľa odhadov časopisu však politik získal v prepočte na ceny v roku 2019 zhruba jeden milión dolárov.

Reklama Pizza Hut s Michailom Gorbačovom bola natočená v roku 1997. Vo videu sa návštevníci pizzerie dohadujú o výsledkoch politiky bývalého sovietskeho prezidenta a vyjadrujú protichodné hodnotenia jeho činnosti. Nakoniec sa zhodnú, že teraz môžu jesť pizzu práve vďaka Gorbačovovi.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj