Bratislava 28. júna 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Bývalý poradca prezidenta Václava Klausa a v minulosti aj poslanec Európskeho parlamentu Ivo Strejček uvádza, že na protestoch proti vláde Andreja Babiša videl aj prointegračné, ekologické či socialistické prvky. Podľa nebo nejde len o akciu čisto proti premiérovi Babišovi.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Demonštrácia proti premiérovi ČR Andrejovi Babišovi a ministerke spravodlivosti Marii Benešovej

Člen Inštitútu Václava Klausa uviedol, že vývoj protestov sledoval prostredníctvom vysielania Českého rozhlasu. “To ma celkom nepríjemne prekvapilo. Akoby všetci koncesionári túžili zo svojich vreciek platiť celopopoludnajšiu reklamu nielen na revolučné akcie Milión chvíľok, ale reklamu na niečo, čo sa chystá zásadne prekopať ponovembrové politické usporiadanie v Česku.”

Protest podľa neho nebol len o Babišovi, hoci hnev významnej časti verejnosti na štýl i trapasy premiéra Babiša je veľký. “Ale organizátorom a mnohým účastníkom išlo o viac. Viali tam európske vlajky, takže niektorí si na Letnej priali v Čechách viac európskych protektorov, boli vidieť transparenty “planétu si nedáme”, takže silne prítomný bol aj ľavicový environmentalizmus, k videniu boli transparenty volajúce po konci kapitalizmu a nabádajúce ku znárodňovaniu. A nad tým všetkým sa vznášal resuscitovaný duch politiky vykonávanej nepolitickými prostriedkami. Téma Babiš síce bola prítomná, ale iba ako návnada a zápalná šnúra.””

Ivo Strejček vysvetlil, že nie je zástancom Andreja Babiša. “Nikdy som ho nevolil a nikdy by som jeho hnutie nevolil, ale som hlboko a zásadne presvedčený, že na prejavenie nesúhlasu aj s premiérom Babišom  sú slobodné voľby. “A volíme v našej krajine neustále. Príležitostí je dosť a dosť. Nepotrebujeme to nadstranícke” hnutie, ktoré sa bude osvietene vznášať nad politickými stranami a bude spoločnosti vnucovať témy, ktoré ono samo považuje za najvážnejšie.”

“Problém Babiš je len rozbuškou, ktorá má otvoriť dvere príležitosti k rozvratu ponovembrového politického systému založeného na súboji ideovo vyhranených politických strán. Ak niekto volá po rezignácii premiéra, nemôže o sebe tvrdiť, že je nadstranícky či nepolitický. Odchod premiéra znamená absolútnu destabilizáciu vlády a to je predsa politika ako hrom.”

Dodal, že ak chce niekto meniť ministerku spravodlivosti, nech sa netvári, že nerobí politiku. “Organizátori a ich ostrieľaní poradcovia úporne trvajú na visačke nadstraníckosti, ale bezohľadne sledujú svoje politické záujmy. Dôsledne sa štylizujú do úlohy nadstraníckeho občianskeho aktivizmu, ale ich cieľom je politiku robiť. Sme svedkami ďalšieho z pokusov nepolitickej politiky premôcť “politiku politikou“.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj