Varšava 10. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

V posledných niekoľkých rokoch sa Európska únia potýkala s celým radom problémov, týkajúcich sa najmä oblasti brexitu a utečencov. A práve to vyvolalo rozdiely medzi členskými štátmi v tom, ako by mali byť tieto naliehavé otázky riešené

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke bývalý poľský prezident Lech Walesa

je ľahšie zlikvidovať a znovu vytvoriť, než aby pokračovala vo svojom rozvoji v súčasnej podobe. Takýto názor vyjadril bývalý prezident Poľska Lech Wałęsa v rozhovore pre švédsky denník Aftonbladet. Podľa politika EÚ v rozvoji prekážajú rôzne smery rozvoja jej členských krajín.

Európska únia vznikla za úplne odlišných podmienok, než tie, ktoré teraz existujú. dávno som varoval Nemecko a Francúzsko, že nebudú môcť zachrániť úniu, ak členské štáty v rôznych smeroch zájdu tak ďaleko, povedal.

Okrem toho navrhol všetkým členským krajinám, aby znovu podali žiadosť o členstvo v , a aby zároveň schválili zoznam desiatich povinností, ktoré by museli splniť, a desiatich práv, ktoré by na oplátku dostali.

Niekedy musí vývoj urobiť veľký krok, aby mohol ďalej pokračovať. Ako vtedy, keď sme v krátkej dobe prešli z komunizmu na demokraciu. Teraz musíme opäť urobiť tak veľký skok,cituje denník jeho slová.

Čo sa týka nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu, ktoré majú prebehnúť koncom tohto mesiaca, Wałęsa priznal, že si ešte nevybral kandidáta.

Neviem, koho budem voliť, ale voliť budem, pretože musím. Zvolím ten najmenej škodlivý variant,povedal v rozhovore exprezident.

Jeho vyjadrenia prichádzajú na pozadí špekulácií o hroziacom rozpade , ktorá je v súčasnej dobe oslabená rastúcim napätím v rámci bloku, ktoré súvisia s mnohými otázkami.

Jedným z hlavných bodov nezhôd, ktorý stavia Nemecko a Francúzsko proti štyrom Vyšehradským krajinám východnej Európy, je prerozdeľovanie migrantov. Poľsko, Slovensko, Česká republika a Maďarsko nie sú totiž ochotné splniť požiadavky na kvóty a prijať určitý počet utečencov v prebiehajúcej migračnej kríze, ktorá v EÚ pretrváva od roku 2015.


Zdroj