Varšava 14. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Budúcnosť nemecko-amerických vzťahov je ohrozená, nielen preto, že Berlín už mnoho rokov nevynakladá na obranu 2% HDP a neustále obchoduje s Ruskom, ale aj kvôli možným politickým zmenám v Nemecku, uviedol bývalý poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski v rozhovore pre portál wPolityce

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Trump Nemcom vytýka, že využívajú výnosné obchodné dohody s Ruskom, kupujú od Kremľa plyn a Rusi tieto peniaze vynakladajú na upevnenie svojej bezpečnosti. Preto Trump nemôže oficiálne zaručiť bezpečnosť Európe, ktorá bráni zaistenie bezpečnosti tým, že upevňuje moc Ruska.” Takto bývalý poľský minister zahraničia a európsky poslanec za stranu Právo a spravodlivosť Witold Waszczykowski v rozhovore pre portál wPolityce komentoval informáciu o možnom presune časti amerických vojakov dislokovaných v Nemecku do Poľska.

Politik nevylučuje, že to je samotná rétorika, ktorej cieľom je podnietiť Nemecko k zvýšeniu obranných výdavkov. Nemecko v priebehu mnohých rokov neplnilo svoje záväzky. V roku 2014 bolo na summite NATO prijaté rozhodnutie o tom, že obranný rozpočet zvýšia na 2% HDP krajiny.

Nemecko bolo presvedčené, že do obranných výdavkov je potrebné zapísať aj humanitárnu pomoc. Mysleli si, že pomocou týchto peňazí si zaisťujú bezpečnosť, napríklad tým, že zastavia kdesi v Afrike ďalšiu vlnu migrantov, podotýka európsky poslanec.

“Počúval som Donalda Trumpa na rôznych stretnutiach v Bruseli, ako nadával na Merkelovú a Francúza za to, že neplnia svoje záväzky v obranných výdavkoch. Avšak, nehľadiac na to je hrozba presunu časti armády do Poľska podľa môjho názoru len málo pravdepodobná,” vysvetlil Waszczykowski.

Zdôraznil, že situácia v Nemecku je pre americké vojská veľmi pohodlná. Majú postavené základne, dobre zariadenú logistiku a poloha Nemecka v strede Európy mu zaisťuje nárazníkové pásmo z Poľska a pobaltských krajín. To zase zaručuje americkým vojakom pohodlie a bezpečnosť. “Nemyslím si, že k podobným zmenám dôjde naraz,” dodáva.

Viac ako tieto základne dávajú Nemecku istý obchodný obrat. Chápe, že môže o toto privilégium prísť. Stratí potom nielen pocit bezpečnosti, ale aj ekonomické výhody. Keby spomínanú hrozbu uskutočnili, ovplyvnilo by to nemeckú ekonomiku, podotýka bývalý minister.

Poľský politik je tiež presvedčený, že budúcnosť nemecko-amerických vzťahov ohrozila tiež možné politické zmeny v Nemecku. “Problém spočíva v tom, že nová vláda môže byť ešte horšia. Strana Alternatíva pre Nemecko nechce vidieť Američanov na území svojho štátu. Značná časť nemeckých politikov chce vládnuť v Európe samostatne. Strana zelených vyvíja silný nátlak pre ďalšie znižovanie obranných výdavkov. V tomto prípade je reálna možnosť toho, že americkú hrozbu uskutočnia a vojská presunú do Poľska,” vysvetľuje Waszczykowski.

Podotýka pritom, že bývalý nemecký diplomat a vedúci Mníchovskej konferencie o bezpečnosti Wolfgang Ischinger, rovnako, ako mnohí nemeckí politici, sa vyhráža Američanom tým, že presun amerických vojsk do Poľska bude vraj porušením dohôd s Ruskom, uzavretých po studenej vojne.

“To nie je pravda. Ani NATO, ani USA neprevzali žiadne právne záväzky na to, že na území nových členských krajín nebudú dislokované značné obranné sily. Niektorí Nemci uvádzajú dokonca klamlivý dôvod, že by bol presun takýchto vojsk porušením dohôd s Ruskom. Žiadne podobné zaväzujúce dohody nikdy neboli a v súčasnej dobe nie sú,” vysvetlil politik.

V rozhovore pre portál wPolityce bývalý minister zahraničia Poľska okomentoval tiež politickú situáciu v Taliansku, kde môže dôjsť k mimoriadnym voľbám. Waszczykowski povedal, že všetko poukazuje na to, že Matteo Salvini môže v týchto voľbách zvíťaziť, nie je, ale jasné či bude môcť samostatne sformovať vládu.

“Je však oveľa dôležitejšia otázka: čo Salvini bude žiadať od Bruselu, keď sa stane premiérom. Salvini očakáva veľké dotácie a vyhráža sa vystúpením z eurozóny. Na pozadí brexitu by to malo obrovský negatívny vplyv na situáciu v Európe. Neviem tiež, ako sa zachová voči Rusku, keď sa dostane k moci. Salvini sa predsa netají tým, že neprijíma európsku politickú líniu voči Kremľu,” povedal v závere poľský európsky poslanec.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj