Kyjev 30. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Bývalý ukrajinský minister hospodárstva Viktor Suslov vyhlásil, že podpísaním dohody o asociácii s Európskou úniou Kyjev súhlasil s vedome stanovenými podmienkami vedúcimi k prehre. Povedal to v relácii televízneho kanálu 112 Ukrajina

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa jeho slov je hlavným bodom tejto dohody stanovenie zóny voľného obchodu, ale pritom zaviedla na ukrajinský tovar kvóty, čím obmedzila jeho dovoz.

Suslov tiež uviedol, že ukrajinská ekonomika nie je schopná konkurovať európskej, ale Kyjev napriek tomu súhlasil so spoluprácou za podmienok technických predpisov a noriem prijatých v Európskej únii.

To znamená, že európsky tovar k nám prichádza automaticky bez kontroly kvality, ale ukrajinská produkcia musí mať certifikát, že zodpovedá normám Európskej únie. Preto bola podpísaná dohoda zámerne nerovnoprávna, nevýhodná a diskriminačná,povedal bývalý minister.

Okrem toho dodal, že Ukrajina má obrovské saldo v obchode, ktorého štruktúra ukazuje, že z prichádza hotová produkcia, zatiaľ čo z Ukrajiny do Európy prichádzajú iba suroviny. Ako príklad uviedol rozsiahlu ťažbu dreva pre dodávky do Európy.

V dôsledku takéhoto chybného strategického rozhodnutia naša ekonomika a priemysel umierajú, zdôraznil Suslov.

Ukrajina podpísala v roku 2014 dohodu o asociácii s , podľa ktorej má byť vytvorená zóna voľného obchodu. V roku 2016 začala dohoda fungovať v plnom rozsahu a Ukrajine sa otvoril trh Európskej únie. Okrem zóny voľného obchodu dohoda zahŕňa spoluprácu v oblasti obrany, zdaňovania, štátnych financií, boja proti terorizmu, migrácie, pohraničnej kontroly a prevencie konfliktov.

Ukrajinskí výrobcovia však narazili na problém kvót, ktoré súčasťou dohody o zóne voľného obchodu s EÚ. Napríklad Ukrajina môže predávať bez cla 36 druhov tovaru, ale v obmedzenom množstve. Po vyčerpaní týchto kvót môžu vývozcovia dodávať svoj tovar na trh Európskej únie bez výhodných podmienok. V skutočnosti ukrajinskí výrobcovia vyčerpávajú tieto kvóty začiatkom roka a ostatný vývoz prebieha bez výhod.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj