Washington 6. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alexei Druzhinin)

Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2001 informoval amerického prezidenta Georgea Busha, že na území USA sa môžu pripravovať teroristické útoky. Píše o tom bývalý analytik CIA George S. Beebe

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin

Ako tvrdí Beebe vo svojej knihe The Russian Trap: How Our Shadow War with Russia Can Turn Into a Nuclear Catastrophe, Putin dva dni pred 11. septembrom volal svojmu americkému kolegovi a informoval ho, že ruská rozviedka zistila príznaky prípravy teroristickej kampane niečo takéto, čo sa pripravovalo dlho vychádzajúce z Afganistanu.

Teroristické útoky 11. septembra 2001 znamenali ďalší zlom vo vnímaní Ruska zo strany USA. Putin telefonoval prezidentovi Bushovi dva dni pred útokmi, aby varoval, že ruská rozviedka zistila príznaky prípravy teroristickej kampane niečo takéto, čo sa pripravovalo dlho vychádzajúce z Afganistanu, napísal Beebe.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Citát z knihy

Bývalý analytik pripomenul, že to bol práve Putin, kto bol prvým zahraničným prezidentom, ktorý zavolal Bushovi po teroristickom útoku 11. septembra, aby podporil USA.

Knihu Beebeho publikovali  v USA v tomto týždni. Jej autor predtým pôsobil na pozícii riaditeľa analytickej jednotky CIA, ktorá sa orientovala na Rusko. Teraz pôsobí ako viceprezident washingtonského Centra národných záujmov.

V archíve správ na stránkach Kremľa je správa z 10. septembra roku 2001 o telefónnom rozhovore medzi Putinom a Bushom. Zmieňuje sa, že hovor sa konal na základe iniciatívy USA. Išlo o prípravy na samit Ázijskopacifického hospodárskeho spoločenstva a o ruskoamerických rokovaniach na najvyššej úrovni. Pritom sa zmieňuje, že obaja prezidenti vyjadrili spokojnosť frekvenciou kontaktov vo vojenskej a politickej sfére, ekonomike a ďalších oblastiach.

V New Yorku došlo 11. septembra 2001 k veľkým teroristickým útokom dopravnými lietadlami na budovy Svetového obchodného centra. Pri útoku zomrelo okolo 3 tisíc ľudí. USA a ich spojenci na základe tohto útoku následne zaviedli vojenský útok na Afganistan.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj