Washington 7. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Locher)

Americký prezident Donald Trump by bol obvinený z marenia spravodlivosti, ak by ho pred trestným stíhaním nechránila jeho funkcia. Uvádza sa to v otvorenom liste zverejnenom v pondelok organizáciou Protect Democracy, ktorý podpísalo takmer 400 bývalých prokurátorov v reakcii na správu osobitného vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera o údajnom zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016. O liste podľa agentúry DPA informoval denník Washington Post

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký prezident Donald Trump

Jeho autori tvrdia, že Muellerova správa opisuje niekoľko Trumpových úkonov, ktoré spĺňali všetky predpoklady na podanie takejto žaloby. Ide napríklad o pokusy Trumpa o odvolanie Muellera, obmedzenie rozsahu vyšetrovania a udajné bránenie svedkom v spolupráci s vyšetrovateľmi. Samotný Mueller nekonštatoval, či Trump maril vyšetrovanie, ale predložil indície za i proti. Minister spravodlivosti William Barr dospel na základe Muellerovej správy k záveru, že v tomto bode nie je dostatok dôkazov na stíhanie prezidenta.

Signatári otvoreného listu sa odvolávajú na internú smernicu ministerstva spravodlivosti z roku 1973, ktorá interpretuje americkú ústavu v tom zmysle, že úradujúci prezident nemôže byť obvinený. Bývalí prokurátori tvrdia, že správanie Trumpa opísané v Muellerovej správe by v prípade akejkoľvek inej osoby, ktorá nemá takúto ochranu, viedlo k obvineniam z marenia spravodlivosti.

Barr povedal, že k svojmu záveru dospel nezávisle od tejto smernice. Mueller v správe uvádza, že prijal výklad príslušnej smernice.

Opoziční demokrati v Kongrese kritizovali Barrove slová, že dôkazy v Muellerovej správe nie sú dostatočné na to, aby sa mohlo konštatovať, že sa prezident dopustil marenia spravodlivosti.

Signatári otvoreného listu pracovali ako prokurátori počas vlád demokratických i republikánskych prezidentov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj