Bývalá šéfka daniarov z Veľkého Medera dostala nakoniec podmienku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 24. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Najvyšší súd SR dnes v prípade bývalej šéfky daňového úradu vo Veľkom Mederi Zity Benovicsovej zrušil pôvodne uložený nepodmienečný trest a uložil jej podmienku. „Obžalovanú Zitu B. odvolací súd odsúdil na úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom s probačným dohľadom v skúšobnej dobe päť rokov,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici ešte na jeseň roku 2016 uznal Benovicsovú za vinnú zo zločinov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného. Obžalovanej súd uložil trest 40 mesiacov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest desaťtisíc eur. Bývalá riaditeľka priznala vinu v rámci procesu so skupinou Jána Z., stíhanej za podvody s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Preto očakávala podmienečný trest a po vyhlásení verdiktu to potvrdila i jej obhajkyňa. Tá uložený trest označila za prísny, čo bol aj dôvod podania odvolania.

Skupina Jána Z. operovala na území Slovenska, najmä v Bratislavskom kraji, ale aj v zahraničí. Komplicov mali v Čechách, Maďarsku a inde. Jej členovia aj s pomocou tzv. bielych koní uskutočňovali fiktívne obchody, ktorých jediným cieľom bolo uplatnenie si nároku na nadmerný odpočet DPH. Dokopy si uplatnili nárok na nadmerný odpočet DPH za približne 4,5 milióna eur, vyplatených bolo viac ako deväťstotisíc eur. Obchodným artiklom bola najmä tzv. webkarta, ktorou sa odberateľ mohol dostať do inak neprístupných internetových domén. Fiktívnym obchodným artiklom boli aj kalendáre Space For Fashion 2010. Podľa súdu aktivity celej skupiny boli vysoko sofistikovanou trestnou činnosťou.

Exriaditeľka Daňového úradu vo Veľkom Mederi je známa aj tým, že sa objavila v kauze podnikateľov Salmanovovcov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj