Bundeskartellamt obmedzil spôsob, ako Facebook spracúva údaje užívateľov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bonn 7. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adrian Wyld/The Canadian Press)

Nemecký protimonopolný úrad (Bundeskartellamt) rozhodol, že Facebook zneužíva dominantné postavenie na trhu pri zbieraní, spájaní a používaní dát užívateľov. A zakázal, aby údaje o užívateľoch z iných zdrojov automaticky priraďoval ku kontám na Facebooku bez dovolenia užívateľov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Facebook uviedol, že sa proti rozhodnutiu odvolá. Spor je významný z hľadiska ďalšieho smerovania regulácie na internete a rozhodnutie je považované za míľnik v oblasti práva užívateľov internetu na súkromie.

Bundeskartellamt uviedol, že zavádza výrazné reštrikcie týkajúce sa spôsobu zhromažďovania a využívania údajov o užívateľoch. Facebook už nebude môcť bez dobrovoľného súhlasu užívateľov prepájať údaje z aplikácií, ako sú napríklad WhatsApp a Instagram. Rozhodnutie uzaviera 3-ročné vyšetrovanie Facebooku nemeckým protimonopolným úradom.

“Facebook už nebude môcť nútiť svojich užívateľov, aby súhlasili s prakticky neobmedzeným zhromažďovaním nefacebookových údajov a ich priraďovaním ku kontám ich užívateľov na Facebooku,” uviedol šéf protimonopolného úradu Andreas Mundt.

Facebook podľa úradu zneužíval svoje postavenie, keď nútil užívateľov, aby mu umožnili zhromažďovať údaje z iných služieb patriacich firme, ako sú WhatsApp a Instagram, ale aj z internetových stránok tretích strán a priraďovať ich ku kontám na Facebooku.


Facebook uviedol, že sa v priebehu 1 mesiaca proti rozhodnutiu odvolá.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj