Sofia 1. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Bulharsko stojí nad priepasťou, je presvedčený bývalý hlavný redaktor novín Trud (Práca) Damjan Obreškov. Podľa jeho slov počas posledných 30 rokov od začiatku prechodu k demokracii sa počet obyvateľov znížil takmer o tri milióny, pôrodnosť prudko klesá a práceschopné obyvateľstvo odchádza do zahraničia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Pýtam sa: prečo si naše vedenie neuvedomuje, že náš národ stojí nad priepasťou? A odpovedám: pretože vtedy si bude musieť priznať úplné zlyhanie takzvaného (obdobia) prechodu k demokracii,” vyhlásil Obreškov.

Novinár pripomenul aj žalostnú ekonomickú situáciu, v ktorej sa krajina nachádza.

“Teraz sú odsúdené na hlad dva až tri milióny Bulharov v slobodnom Bulharsku. Pojem “hlad” používam vo všeobecnom zmysle, v zmysle biedy. V takejto situácii sa nachádza nielen väčšina dôchodcov, ale aj mládež s vysokoškolským vzdelaním, ktorá dostáva mzdu 1000 leva (niečo cez 500 eur). Vari je možné sa s takýmto príjmom ženiť alebo vydávať, zaobstarať si dom alebo platiť nájom 500 leva (vyše 250 eur)? Nie, nie je možné, preto ľudia odchádzajú do iných, bohatých krajín,” vyhlásil Obreškov.

Za minulý rok tvoril HDP v Bulharsku na jedného obyvateľa 7800 eur, zatiaľ čo v iných krajinách EÚ je to 30 900 eur.

“To znamená, že sme zarobili štyrikrát menej ako ostatní Európania. To je holá pravda, taká je situácia, povedané jazykom ľudu sme najchudobnejší v Európe,” vyhlásil.

Bulhari si nemôžu nepoložiť otázku, čo viedlo k chudobe, domnieva sa novinár.

“Vyzerá to, že to bola pseudemokracia a pod jej rúškom totálna lúpež a samopohreb. Ako je možné, že s príchodom demokracie sme priviedli na mizinu svoju krajinu, ktorá bola v ekonomickej oblasti prvá na Balkáne a v rozvoji elektroniky predbehla najvyspelejšie európske krajiny?” Pýta sa Obreškov.

Podľa jeho slov v Bulharsku zmizlo poľnohospodárstvo, hoci v rokoch socializmu bolo jedným z najväčších vývozcov v tomto odvetví.

“Všetci smerujú do mesta, dediny sa začali vyprázdňovať a vymierať. Naopak také krajiny ako Poľsko, Česko a Maďarsko si zachovali svoje poľnohospodárstvo a vytlačili nás z európskeho trhu, kde sme zastávali jedno z popredných miest,” vyhlásil novinár.

Podľa údajov Národného štatistického úradu počet obyvateľov Bulharska k 31. decembru 2018 predstavoval 7 000 039 osôb, teraz je toto číslo už nižšie. Počas minulého roka odišlo z krajiny viac ako 33 tisíc ľudí.

Počas prvých troch mesiacov roku 2019 odborníci zaznamenali veľmi nízku pôrodnosť v krajine: v tomto období v Bulharsku zomrelo takmer 29 000 ľudí a narodilo sa okolo 13 000.

Predtým odborníčka v oblasti demografie vyjadrila obavy, že z Bulharska sa môže stať demografická púšť, lebo v súčasnej chvíli je jedna osmina dedín úplne opustených alebo v nich žije maximálne desať obyvateľov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj