Sofia 31. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Turkish Defence Ministry)

Rusko získalo príslušné diplomatické povolenie prepravy S400 do Srbska cez Bulharsko, uviedlo bulharské ministerstvo zahraničia. Ministerstvo tak komentovalo pôvodné mediálne správy, že 22. októbra sa vo vzdušnom priestore Bulharska objavili ruské lietadlá An124, ktoré prepravovali S400 do Srbska

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke dodávky súčastí ruského systému protivzdušnej obrany S-400

Bulharské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že povolilo let dvom vojenským transportným lietadlám s komplexmi počas stanoveného obdobia v súvislosti s cvičením Slovanského štítu a za prísneho dodržiavania pravidiel letu v bulharskom vzdušnom priestore.

Po obdržaní požadovaných informácií a v súlade so zákonom o civilnom letectve, zákonom o prekračovaní hraníc, pobytu spojeneckých a zahraničných ozbrojených síl v Bulharskej republike predložilo ministerstvo zahraničia na schválenie obdržanú žiadosť o diplomatické letové povolenie do príslušných bulharských štruktúr, uviedlo ministerstvo zahraničia.

Bulharská Atlantická rada skôr vyjadrila znepokojenie kvôli preprave S400 do susedného Srbska. Organizácia vyjadrila obavy, že ak systémy zostanú na území Srbska, Bulharsko bude v oblasti dosahu rakiet.

Značná časť vzdušného priestoru nad západným Bulharskom, vrátane Sofie, bude v raketovej oblasti. To je v rozpore so záujmami našej krajiny, ktorá je spojencom NATO. Rusko už takéto zóny v pobaltských štátoch (v blízkosti Kaliningradu) a v Čiernom mori (blízko Krymu), ako aj v Sýrii. Začalo vytvorenie takej zóny tiež na Balkáne?“ zaznelo predtým v Atlantickej rade.

Atlantická rada tiež pochybovala o tom, že vláda si je vedomá, aké druhy zbraní chce Rusko prepraviť.

Pri prijatí rozhodnutia o povolení prístupu do bulharského vzdušného priestoru, úrady vedeli, že budú prepravovať práve protiraketovú divíziu S400? uvádza sa vo vyhlásení organizácie na Facebooku.

S400 mieri do Srbska

Minulý týždeň sa objavilo video prepravy ruských systémov S400 do Srbska. Komplex bol presunutý k účasti ruskosrbských cvičení Slovanského štítu 2019, ktoré prebehnú na leteckej základni Batajnica.

Na videu je vidieť, ako vykladajú oddiel ruských protilietadlových komplexov z lietadla.

Slovanský štít 2019

Ruskosrbské cvičenia Slovanského štítu 2019 prebiehajú prvýkrát. Skladajú sa z dvoch etáp: prvá sa konala v septembri v ruskej Astrachánskej oblasti, druhá prebehne do 29. októbra v Srbsku.

V priebehu manévrov S400 Triumf a PancirS1 vykonávajú protivzdušnú obranu určitého územia. Majú splniť úlohy na objavenie, sprievod, klasifikáciu a likvidáciu vzdušných cieľov podmieneného nepriateľa.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj