Berlín 11. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Úplné zaťaženie Nord Stream 2 ruským plynom po uvedení do prevádzky je ohrozené kvôli rozhodnutiu súdu o plynovode Opal. Píše o tom denník Kommersant

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Európsky súd včera na podnet Poľska zrušil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2013. Podľa tohto rozhodnutia mal Gazprom prístup k 90% kapacity plynovodu Opal, ktorý je pozemným predĺžením Nord Streamu na území Nemecka.

Súd sa uzniesol, že úplný prístup k plynovodu môže znížiť tranzit ruského plynu cez Poľsko a že svojím rozhodnutím EK porušila zásadu energetickej solidarity EÚ.

Uznesenie Európskeho súdu môže značne uškodiť plynovodu Nord Stream 2, ktorý chce Rusko uviesť do prevádzky koncom roka 2019. Teraz bude pre Moskvu ťažké koordinovať s EK prijateľný režim využívania nového plynovodu. Polovica jeho kapacít môže byť Gazpromu neprístupná kvôli úpravám plynovej smernice. Poľsko bude určite s odvolaním sa na súdne uznesenie tvrdiť, že nový plynovod mu môže spôsobiť škodu.

Toto uznesenie nenecháva Nord Streamu 2 skoro žiadne šance na výhrady, povedala Marie Belovová z Vygon Consulting.

Noviny podotýkajú, že uznesenie o Opale nečakali, pretože na začiatku roka 2018 súd zamietol žalobu poľskej štátnej spoločnosti PGNiG. sa tiež zakladala na tvrdení, že úplný prístup Gazpromu k plynovodu Opal môže znížiť tranzit plynu cez Poľsko, pretože ruská strana jednoducho presunie tieto objemy na Nord Stream.

Podľa slov Belovovej vyzerá uznesenie Európskeho súdu politicky angažovaným, pretože sa objavilo týždeň pred trojstrannými konzultáciami o tranzite plynu medzi Ruskom, Ukrajinou a EÚ, ktoré sú naplánované na 19. septembra. Toto uznesenie považuje analytik za pokus o nátlak na Moskvu s cieľom donútiť ju k uzavretiu dlhodobej tranzitnej zmluvy s Ukrajinou.

Dohoda o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší 31. decembra 2019. Do tohto dátumu plánovala Moskva uviesť do prevádzky plynovody Nord Stream 2 a Turecký prúd, ktoré povedú mimo Ukrajinu. Rusko však narazilo na problémy pri ukončení výstavby Nord Streamu 2 kvôli odporu Dánska, v dôsledku čoho zostáva ukončenie výstavby plynovodu v tomto roku neisté.

Moskva a Kyjev rokujú o novej dohode. Ukrajina spolu s trvá na novej desaťročnej dohode, Gazprom však plánoval uzavrieť s Ukrajinou krátkodobú tranzitnú zmluvu na jeden alebo dva roky. Za túto dobu by mohla spoločnosť dokončiť výstavbu Nord Streamu 2 a Tureckého prúdu. Na pozadí uznesenia Európskeho súdu si ruská strana nemôže byť istá tým, že Gazprom bude môcť využívať nové kapacity, dokonca keď budú dostavané.

Stanovisko Poľska

Poľský minister energetiky Krzysztof Tchórzewski vyhlásil, že nové rozhodnutie likviduje monopol Gazpromu v Európe a má obrovský význam v perspektíve blížiaceho sa vypršania platnosti zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu.

S ohľadom na obmedzené možnosti využitia plynovodu Opal, bude Gazprom musieť znížiť tiež využitie Nord Stream, čo mu pravdepodobne nedovolí úplne zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu, vysvetlil.

V poľskej štátnej spoločnosti PGNiG zo svojej strany vyhlásili, že nové podmienky napomôžu zvýšeniu tranzitu plynu cez Ukrajinu najmenej na 12,5 miliardy kubíkov ročne.

Kvôli obmedzeniam Opal, ktorý preberá plyn z Nord Stream v Nemecku, po dlhú dobu úplne nezaťažili.

V októbri 2016 schválila Európska komisia rozšírenie prístupu Gazpromu k tomuto potrubiu. Výhradné právo ruského holdingu na využitie 50% tranzitných kapacít Opalu (12,87 miliardy kubíkov) platilo aj naďalej. Okrem toho EK dovolila Gazpromu účasť v aukciách o ďalších 40% tranzitných kapacít Opalu (asi 10,2 miliardy kubíkov).

Odvetou podala Varšava žalobu Európskemu súdu a vyhlásila, že rozhodnutie EK odporuje zásade so diverzifikácie dodávok a hrozí ich porušením alebo zastavením.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj