Brusel/Kyjev 3. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Vzhľadom na rýchlo napredujúcu výstavbu podmorského plynovodu Severný prúd 2 (dokončených je približne na 70% prác) vzrastá v Kyjeve panika z blížiacej sa straty bezprácneho zisku za tranzit ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, ktorý predstavuje 2,5 – 3% ukrajinského hrubého domáceho produktu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa existujúceho harmonogramu bude Severný prúd 2 spustený do prevádzky už 31. decembra 2019. V rovnakom čase tiež vyprší dlhodobý rusko-ukrajinský tranzitný kontrakt, z ktorého Kyjev dlhodobo finančne profituje aj napriek tomu, že opakovane demonštroval svoju nespoľahlivosť a neschopnosť garantovať vlastné záväzky a povinnosti zodpovedného prepravcu plynu.

V zúfalej situácii sa Kyjevu ako obvykle snaží na cudzí účet pomôcť Európska komisia priehľadným manévrom, ktorým chce vlákať Gazprom do podpisu nového 10-ročného kontraktu o tranzite plynu cez Ukrajinu. Brusel už v tomto zmysle navrhol Moskve uskutočniť 16. septembra trojstranné rokovania o podpise nového dlhodobého rusko-ukrajinského tranzitného kontraktu, ktorý by mal platiť od januára 2020.

Ruský minister energetiky Alexander Novak v princípe súhlasí s trojstranným rokovaním, avšak Moskva je ochotná rokovať len o krátkodobom tranzitnom kontrakte s Kyjevom vzhľadom na to, že Severný prúd 2 zásadným spôsobom zredukuje závislosť ruského exportu od ukrajinského tranzitu. Gazprom nevylučuje, že by mohol s ukrajinským Naftogazom podpísať ročný kontrakt s možnosťou jeho predĺženia, pokiaľ by to bolo z ekonomického hľadiska pre Gazprom prínosné. Brusel a Kyjev však v žiadnom prípade nemôžu počítať s tým, že by Gazprom zatiahli do pasce nového dlhodobého 10-ročného tranzitného kontraktu, ako si to naivne predstavuje negociátor EÚ Maroš Šefčovič či šéf ukrajinského Naftogazu Andrej Kobolev.

Andrej Kobolev sa v tejto súvislosti už stihol posťažovať nemeckému denníku „Handelsblatt“, na stránkach ktorého obvinil Moskvu z toho, že neplní sľuby Angely Merkelovej („Moskau hält sich nicht an die Versprechen von Frau Merkel“). Kobolev  dokonca Moskve pohrozil, že ukrajinský Naftogaz sa bude súdnou cestou dožadovať penalizácie Gazpromu, ak ruský plynárenský gigant nesplní sľub, ktorý nemecká kancelárka Merkelová dala Kyjevu, keď ho ubezpečovala o zachovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu.

S blížiacom sa termínom spustenia prevádzky Severného prúdu 2, do ktorého zostáva necelých 6 mesiacov, v Kyjeve silnie dojem, že nemecká kancelárka Merkelová v minulosti blufovala, keď ubezpečovala ukrajinskú stranu, že nepustí ruský plyn do Nemecka cez Severný prúd 2, pokiaľ Gazprom nebude paralelne využívať aj ukrajinský tranzit.

Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj