Bratislava 7. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)

Denník N vo štvrtok večer zorganizoval diskusiu trojice podľa doterajších prieskumov najsilnejších kandidátov na prezidenta SR (Maroš Šefčovič, Robert Mistrík a Štefan Harabin), pričom hlavnou témou bola európska integrácia. Aktéri hovorili aj o Venezuele, Rusku či vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka z diskusie prezidentských kandidátov Denníka N

Diskusiu viedla dvojica Zuzana Gabrižová z portálu Euractiov a Martin Šimečka z Denníka N. Diskutéri sa venovali hlavne téme Európskej únie a zahraničnej politiky Slovenska

Summity EÚ

Redaktorka Euractivu na úvod položila otázku, či by sa kandidáti zúčastňovali na európskych summitoch, keďže táto otázka nie je upravená Ústavou SR. Všetci traja sa zhodli, že ako prezidenti by summity podporili svojou účasťou. Sudca Štefan Harabin povedal, že aj pôvodne sa prezident zúčastňoval týchto rokovaní, len “z pragmatických a politických dôvodov to bolo prenesené do kompetencie premiéra.”

Uviedol, že pri prvej príležitosti by otvoril niekoľko otázok súvisiacich so suverenitou a záujmami Slovenska. Spomenul napríklad zrušenie protiruských sankcií poškodzujúcich ekonomiku a záujmy Slovenska.

“Bohatnú na nás napríklad Američania alebo Nemci,” poznamenal. Sankcie sú podľa Harabina v rozpore s medzinárodným právom, “pretože na každú ekonomickú alebo vojenskú sankciu je potrebný súhlas Bezpečnostnej rady OSN.”

Eurokomisár Maroš Šefčovič kandidujúci s podporou Smeru-SD k téme povedal, že je zavedená “dobrá dohoda” medzi prezidentom a premiérom, že prezident ako vrchný predstaviteľ ozbrojených síl sa zúčastňuje summitov NATO a predseda vlády reprezentuje v EÚ.

Prezident by mal podľa Šefčoviča budovať “veľmi silné osobné väzby” s poprednými predstaviteľmi únie. Má mať aj silné väzby s ruskými a americkými predstaviteľmi, ale aj s Čínou a inými štátmi, aby budoval dobré vzťahy.

Vedec Robert Mistrík súhlasil so Šefčovičom a povedal, že popísaný model by nemenil. Povedal, že ako prezident SR by vystúpil pred Európskym parlamentom (EP), podobne ako Andrej Kiska. “Bol by som aktívny hráč v európskej politike,” vyhlásil kandidát s podporou strán SaS a Spolu.

Redaktora Šimečku prekvapilo, že Harabin by nemal problém s vetovaním sankcií voči Ruskej federácii. “Naozaj by ste ich aj po štyroch rokoch po anexii Krymu chceli zrušiť? Je to pravda?” Zaznela otázka.

Kandidát Harabin reagoval: “Samozrejme, hneď pri prvej príležitosti by som ich vetoval, a neviem odkiaľ beriete tú odvahu hovoriť, že Krym bol anektovaný. Ste sudca medzinárodného súdu v Haagu?” Šimečka povedal, že “to je názor EÚ, ktorej sme členom…”. Ale Európska únie to je súd?” Pýta sa Harabin. “O tom či bol Krym anektovaný môže povedať len súd a nie stanovisko niektorých možno aj skorumpovaných politikov v EÚ.”

“Na základe čoho pán minister Lajčák tvrdí, že Krym bol anektovaný? Nech ukáže rozhodnutie súdu. Pokiaľ má platiť právny štát aj v EÚ, musí to byť konštatované cez rozhodnutie súdu,” dovysvetlil Štefan Harabin.

Do diskusie sa opäť zapojil Sěfčovič, ktorý tvrdí, že o anexii Krymu nie je pochýb a je to jednoznačne fakt. “Nie je sa tu o čom sporiť a myslím si, že krajina ako Slovensko musí absolútne dbať na to, aby sa dodržiavalo medzinárodné právo, aby sme rešpektovali multilaterálne fóra, kde sa o tom rokuje, a aby sme podporovali riešenie dialógom. Tak, ako to robím ja, keď rokujem s Ukrajincami a Rusmi.”

Mistrík: “Samozrejme, že došlo k anexii Krymu, o tom nemusíme diskutovať.” Dodal, že ako malá krajina nemáme silnú armádu a môžeme sa spoliehať, len na dodržiavanie medzinárodných pravidiel. “Protiruské sankcie musia trvať dovtedy, pokiaľ sa nevyrieši anexia Krymu.”

Harabin: “Chcel by som reagovať a spýtať sa pánov Šefčoviča a Mistríka, či poznajú rozhodnutie medzinárodného súdu v Haagu, že odtrhnutie Kosova od Srbska bez referenda bolo v súlade s medzinárodným právom… No a aj odpojenie Krymu v súlade s referendom na osobité požiadanie pripojenia k Rusku je v súlade s medzinárodným právom.”

Odborník redaktor Šimečka dodáva: “Na to nemusí byť človek medzinárodný právnik, aby vedel, že Kosov, ktoré sa oddelilo od Srbska, tak vtedy vznikli dva nové štáty, niečo ako Československo – bez referenda, ale tu bolo zabraté územie cudzieho štátu. Ak tomuto nerozumiete, neviem o čom sa bavíme…” Harabin reagoval, že reedaktor nemá podsúvať hodnotiace stanoviská a prirovnanie k Českolovensku odmietol s tým, že v prípade Kosove nešlo o dvojštátie.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Mistrík

Postavenie v EÚ a suverenita Slovenska

Robert Mistrík k téme povedal, že “je úžasné, že Slovensko sa stalo súčasťou veľmoci.” Podľa neho neexistuje alternatívia k EÚ. “Taká malá krajina má úžasnú príležitosť rozhodovať o veľmi dôležitých otázkach. Na to máme byť hrdí. Sen sa stal realitov.” Dodal: “EÚ by sme mali chrániť, rozvíjať a nemali by sme ju rozbíjať.” Slováci podľa neho určite v Európe nie sú občanmi druhej kategórie.

Štefan Harabin uviedol, že je jednoznačne za zachovanie členstva v Európskej únii. “Ale za zachovanie rovnoprávneho členstva. EÚ je projekt, ktorý má slúžiť členským štátom. Postupne sa ale mení na diktatúru dovoleného názoru z Bruselu a na diktatúru príkazov a zákazov, na diktatúru nariaďovania prijímania migrantov a iné otázky, napríklad prijatie novely o zbraniach a strelive, ktoré sú výhradne v kompetencií členských krajín ako otázka vnútornej bezpečnosti. Toto EÚ robiť nemôže!” Harabin tvrdí, že EÚ by sa mala vrátiť k pôvodným cieľom ako hospodárska spolupráca a ochrana hraníc. “Ak má mať EÚ rešpekt a dôveru aj u občanov členských krajín, nie je možné, aby verejnosť pozerala na to, ako predsedu EK Junkcera štyri dni vláčia opitého a potom povedia, že má ischias. “My sme na EÚ preniesli časť suverenity a my tú suverenitu môžeme zobrať späť. V žiadnom prípade nesúhlasím s tzv. tvrdým jadrom, lebo práve to znamená zánik Európskej únie.”

Podľa moderátora Šimečku aj dvoch prítomných prezidentských kandidátov je Slovensko v súčasnosti v najlepšom postavení v Európe v celej histórii. Harabin to ale vidí inak. “Toto postavenie je hanebné! Naši štatutári prijali diktatúru príkazov.

Maroš Šefčovič povedal, že Slováci sa nikdy nemali lepšie a nikdy nemali v Európe silnejší hlas. Slovensko je vraj vnímané ako jedna úspešná krajina, ktorá sedí pri tom najdôležitejšom stole – v eurźóne. Podčiarkol, že “Európska únie, veď to sme predsa my. Bez súhlasu Slovenska sa nerozhodne nič. Pán Harabin stále spomína zákon o strelive. Ja by som sa chcel spýtať, kde bol, keď boli útoky v Bruseli, keď bolo zastrelených 130 ľudí v Paríži? Ja som bol v tuneli zablokovaný, lebo bol výbuch na stanici a letisku v Bruseli, kde som mal aj kolegyne a môj syn tam bol pól hodinu pred tým. Spomínam to, lebo tí teroristi mali v rukách zbrane poskladané zo znefunkčnených zbraní, ktoré sa pašovali a volne predávali cez internet. Vystrieľali 130 ľudí v Paríži, toto predsa musíme regulovať! Chceme tu mať USA, že nejaké frustrované dieťa vystrieľa školu? Tak nezavádzajme ľudí, že tu sa urobila niečo zlé. Tu ide o bezpečnosť. Buďme zodpovední.”

Harabin zareagoval, že v tom čase bol v talári sudcu Najvyššieho súdu a Šefčovič bol v Bruseli, pretože je to jeho práca, za ktorú dostáva cez 30-tisíc eur. “Je logické, že ako sudca nemôžem byť pri teroristickom útoku,” eurokomisárovi odkázal: “Pokiaľ ide o váš postup, načo ste do Európy púšťali migrantov, ktorí páchajú teroristické útoky? Politika celej EÚ je tá, že Európa je zaplavená migrantmi a z nich sú teroristi. Veď to je vaše dielo.”

Mistrík následne uviedol že je “pro-európskym človekom”. aj keď údajne “konšpiračné weby” ho označujú za eurooptimistu. “A ja sa k tomu rád hlásim”… “Európa prešla hospodárskou a migračnou krízou, vývoj nebol jednoduchý, je tu potreba reforiem, ale nemôžeme s vaničkou vylievať všetko čo tam je.”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Štefan Harabin

Harabin zopakoval, že je za zachovanie EÚ. Čelní predstavitelia EÚ si podľa sudcu atrahovali také právomoci, s ktorými nemôžu súhlasiť členské krajiny. Moderátorka reagovala, že ako člen vlády Harabin podporil Lisabonskú zmluvu. Ten vyhlásil, že by zmluvu podpísal opäť, keďže ako taká nenarúša suverenitu krajiny. “Aj pri nových informáciach a zneužívaní moc štatutármi EÚ by som zahlasoval za Lisabonskú zmluvu znovu. Neznižuje suverenitu Slovenskej republiky, len poukazujem, že je nedôstojné, keď naši reprezentanti vrátane podpredsedu EK zahlasujú za normy, ktoré patria len do kompetencie členských štátov ako smernica o zbraniach, ktorú odsúhlasili naši lokaji v rozpore s našou ústavou a právom EÚ a tí likvidujú EÚ!” Harabin ešte zareagoval: “Ja nie som proti únii, ja neviem aké konšpirácie tu pán Mistrík posúva. On hovorí niečo a nevie čo vlastne rozpráva.”

Maroš Šefčovič dodal, že je potrebné zapracovať na lepšej informovanosti o činnostiach EÚ. V zahraničí nás vraj vnímajú veľmi pozitívne, čoho dôkazom má byť aj štvrtkový summit V4 za účasti nemeckej kancelárky. “Angela Merkelová by azda nešla do krajiny spájanej s nejakými problémami. Je to ocenenie, že hráme naozaj dôležitú úlohu.” Vyzval médiá, aby pomohli vytvárať lepší obraz o EÚ, lebo často je vraj ťažké dostať na verejnosť pozitívne správy.

Článok postupne aktualizujeme.


Zdroj