Londýn 22. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)

Popredný britský diplomat odcestuje v nedeľu do Iránu na rozhovory s tamojšími činiteľmi v čase, keď v regióne Perzského zálivu rastie napätie. Oznámilo to v sobotu ministerstvo zahraničných vecí v Londýne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí pre Blízky východ Andrew Murrison na avizovanej návšteve vyzve na “naliehavú deeskaláciu” krízy a bude hovoriť aj o znepokojení Británie z “konania Iránu v regióne a jeho hrozbe, že prestane dodržiavať jadrovú dohodu, ktorej je Spojené kráľovstvo naďalej plne oddané”, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

“V tomto čase zvýšeného regionálneho napätia a v období kľúčovom pre budúcnosť jadrovej dohody je táto návšteva príležitosťou na ďalšie otvorené, úprimné a konštruktívne rozhovory s vládou Iránu,” citovala z vyhlásenia agentúra AFP.

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že v noci na piatok na poslednú chvíľu odvolal nálety na iránske ciele, keď mu generáli oznámili, že by pri nich zahynulo 150 ľudí. To by totiž podľa Trumpa nebola “primeraná” reakcia na štvrtkové zostrelenie amerického prieskumného bezpilotného lietadla Iránom.

Zostrelenie dronu, ktorý podľa Teheránu narušil vzdušný priestor Iránu, čo Washington popiera, zväčšilo napätie panujúce po sérii útokov na tankery, z ktorých Spojené štáty obvinili Irán. USA už predtým oznámili vyslanie vojenských posíl do oblasti Perzského zálivu s odvolaním sa na obavy z možnej iránskej agresie.

Británia a USA sa nezhodujú v otázke tzv. jadrovej dohody, ktorú podpísali spolu s ďalšími veľmocami s Iránom s cieľom zabrániť mu získať jadrové zbrane. Trump vlani od tejto dohody odstúpil a jeho vláda odvtedy opätovne zaviedla voči Teheránu prísne sankcie v rámci stratégie “maximálneho tlaku”, zameranej na zmenu iránskej politiky.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví v sobotu odbil Trumpove vyhlásenie o odvolaní úderov na iránskeho ciele s tým, že na rozhodnutí amerického prezidenta nezáleží, pretože Teherán by netoleroval preniknutia na svoje územie.

“Jediné, na čom záleží, je to, že netolerujeme narušenia našich hraníc a dôsledne reagujeme na každé nebezpečenstvo,” povedal Músaví podľa agentúry DPA.

Iránska armáda medzitým varovala USA, že akýkoľvek útok na islamskú republiku by mal vážne dôsledky pre záujmy Spojených štátov na Blízkom východe.

“Vystrelenie jedinej guľky na Irán bude znamenať podpálenie záujmov Ameriky a jej spojencov,” vyhlásil hovorca generálneho štábu iránskych ozbrojených síl, brigádny generál Abúlfazl Šekarčí pre tlačovú agentúru Tasním.

“Dnes je situácia v regióne v prospech Iránu. Ak nepriateľ – najmä Amerika a jej spojenci v regióne – urobia vojenskú chybu a strelia do sudu s pušným prachom, na ktorom sa záujmy Ameriky nachádzajú, v regióne vznikne požiar,” varoval Šekarčí.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj