Washington 13. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Britskí archeológovia objavili niekoľko hrobov z tretieho storočia pred naším letopočtom, ktoré obsahovali pozostatky ľudí pochovaných za záhadných okolností. Uvádza to časopis Gizmodo

Ilustračné foto

V jednom z hrobov ležalo telo mladého muža vo veku 17-25 rokov. Bol to bojovník, podľa vedcov však jeho smrť bola spôsobená prirodzenými príčinami.

Skúmanie pozostatkov ukázalo, že pred pochovaním do neho vrazili päť kopijí so železnými hrotmi a štyri kopije s kostnými hrotmi. Lebku zasiahla silná rana tupou zbraňou.

Archeológovia veria, že tento rituál symbolizoval druhú smrť, ktorá je hodná bojovníka. Podľa inej hypotézy sa ľudia obávali vzkriesenia mŕtvych a kopija tomu mala predchádzať, píše Gizmodo.

V druhom hrobe, 55 metrov od prvého, boli nájdené pozostatky staršieho muža vo veku 60 -70 rokov. Bol pochovaný na voze, do ktorého boli zapriahnuté dva kone. Vedci veria, že zvieratá boli najskôr zakopané napoly, aby sa nemohli hýbať, a potom im odsekli hlavy. Hlavy boli potom pravdepodobne umiestnené na hrobe, aby strážili mŕtveho vojaka. Telo muža bolo v pozícii zárodku.

V hrobe bola tiež umiestnená bronzová brošňa, bronzový štít, drevo a koža. Archeológovia tiež objavili kosti ošípaných, ktoré jedli počas pohrebného sviatku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj